"Ten format współpracy staje się coraz bardziej istotny". Paweł Bobołowicz o Trójkącie Lubelskim
- Wydaje się, że ta inicjatywa, chociaż początkowo była krytykowana, rzeczywiście zaczyna działać. To jest format, który skupia państwa mające wspólne interesy, co jest szczególnie istotne w sytuacji, którą obserwujemy w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, publicysta i specjalista ds. wschodnich.
2021-07-06, 16:16
W dniach 6-7 lipca w Wilnie odbędzie się trzecie spotkanie w ramach powołanego w 2020 roku formatu Trójkąta Lubelskiego. Podczas wydarzenia ministrowie spraw zagranicznych Polski, Ukrainy i Litwy omówią aktualne sprawy dotyczące między innymi współpracy regionalnej, sytuacji na Białorusi, a także przeciwdziałania rosyjskiej agresji. W środę Zbigniew Rau, Dmytro Kuleba i Gabrielius Landsbergis wezmą udział w uroczystym podpisaniu uzgodnionych w ramach inicjatywy dokumentów.
Powiązany Artykuł
Szef MSZ z wizytą na Litwie, w planie m. in. spotkania z Polakami i rozmowy Trójkąta Lubelskiego
Zdaniem Pawła Bobołowicza pomimo początkowej krytyki i obaw przed stworzeniem "kolejnego martwego formatu", inicjatywa Trójkąta Lubelskiego "zaczyna działać". - Ona skupia państwa, które mają wspólne interesy, co jest szczególnie istotne w sytuacji, którą obserwujemy w Unii Europejskiej - podkreślał gość PR24, zwracając uwagę na niepokojącą postawę Niemiec i Francji. - Zachowanie Angeli Merkel i Emmanuela Macrona może budzić obawy, jeżeli chodzi o strategiczne interesy Polski w ramach Unii Europejskiej. Ukraina oczywiście też ma się czego obawiać - zauważył rozmówca.
- Nagle okazuje się, że ten format współpracy w postaci Trójkąta Lubelskiego staje się coraz bardziej istotny. Podkreśla on rolę Polski i Litwy w Unii Europejskiej, ale też pokazuje realnych sojuszników, których po prostu łączy wspólnota interesów pozytywnych, np. współpraca energetyczna, wymiana handlowa, i negatywnych - takich jak obawa przed Rosją - powiedział ekspert i wyraził zadowolenie z faktu, że doszło do kolejnego spotkania ministrów.
- Wicemarszałek Sejmu odwiedzi Donbas. "Wyraz solidarności z Ukrainą"
- Małgorzata Gosiewska w Kijowie: nie ma zgody na agresję Rosji na Ukrainę
- Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska jedzie do Donbasu
Posłuchaj
Szeroki zakres współpracy
Powiązany Artykuł
Burza nad Wilnem. Wizyta szefa MSZ na Litwie rozpocznie się wieczorem
Ekspert zwrócił uwagę na to, że "spotkania w świecie rzeczywistym nie są jedynymi elementami Trójkąta Lubelskiego". - Ministrowie pozostają ze sobą cały czas w kontakcie. W ramach formatu pracują też ich współpracownicy - mówił. - W tym roku mieliśmy do czynienia z bardzo ciekawą inicjatywą, która wyszła z polskiego parlamentu z inicjatywy wicemarszałek Małgorzaty Gosiewskiej. Doszło do spotkania w ramach formatu na szczeblu parlamentarnym - przypomniał.
Jak wskazał publicysta - "bardzo ważną inicjatywą był także wyjazd wiceprzewodniczących parlamentu Polski, Litwy i Ukrainy do Donbasu w momencie, gdy Rosja zmobilizowała wzdłuż granic Ukrainy największe od 2014 roku siły". - Wicemarszałkowie pojechali razem bezpośrednio do strefy walk. To taka manifestacja współpracy - podkreślił i dodał, że istotna była również "wspólna deklaracja Polski i Litwy dotycząca wsparcia Ukrainy w tej ważnej i trudnej sytuacji".
Format Trójkąta Lubelskiego został powołany 28 lipca 2020 w Lublinie przez szefów dyplomacji Polski, Ukrainy i Litwy. Celem inicjatywy jest między innymi rozwój współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej pomiędzy trzema państwami oraz pomoc Ukrainie w odzyskaniu integralności terytorialnej i integracji z Unią Europejską i NATO.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: "Temat dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Paweł Bobołowicz (publicysta, specjalista ds. wschodnich, Radio Wnet)
Data emisji: 06.07.2021
Godzina emisji: 15:09
REKLAMA
jbt/pr24/PAP
REKLAMA