more_horiz

"Położono nacisk na wpisanie inicjatywy w ramy UE". Dr Bonikowska o Trójmorzu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 13:14
Były pewnego rodzaju sugestie czy takie dwuznaczności, że nie wszyscy uważali, że ta inicjatywa, to jest wzmocnienie Unii Europejskiej, niektórzy mieli wątpliwości, czy aby nie jest to inicjatywa budująca jakąś alternatywną formułę współpracy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska o Trójmorzu.
Tzw. Family Foto podczas szczytu inicjatywy Trójmorza
Tzw. Family Foto podczas szczytu inicjatywy TrójmorzaFoto: PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Inicjatywa Trójmorza staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko regionalnie, ale i globalnie. Trójmorze to najdynamiczniej rozwijająca się część Europy – wskazywali w piątek prezydenci Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii. Podczas szczytu Trójmorza w Sofii Bułgaria przekazała Łotwie prezydencję w inicjatywie. W czwartek i piątek w Sofii odbywał się szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym udział wziął m.in. prezydent Andrzej Duda. W Polskim Radiu 24 o Trójmorzu mówiła dr Małgorzata Bonikowska.

biden 1200 pap.jpg
"Administracja Bidena stawia na Niemcy". Budzisz o polityce Waszyngtonu wobec UE

"Nacisk na utrzymanie ram UE"

Gość PR24 podkreśliła, że w konsekwencji zmiany administracji w Stanach Zjednoczonych dochodzi do reorientacji inicjatywy Trójmorza. - Ponieważ administracja Joe Bidena bardzo wyraźnie podkreśla, że ta inicjatywa jest pożądana pod warunkiem, że wpisuje się w wewnętrzne funkcjonowanie Unii Europejskiej - wyjaśniła dr Małgorzata Bonikowska.

- To jest ważna zmiana polityczna, dlatego że były pewnego rodzaju sugestie czy takie dwuznaczności, że nie wszyscy uważali, że ta inicjatywa, to jest wzmocnienie Unii Europejskiej, niektórzy mieli wątpliwości, czy aby nie jest to inicjatywa budująca jakąś alternatywną formułę współpracy, wychodzącą poza format Unii Europejskiej - mówiła dr Bonikowska.

Zwróciła także uwagę na to, że projekt ten nakładał się na format 16+1, a potem 17+1, czyli inicjatywę komunikacji państw Europy Środkowej z Chinami, z którymi Stany Zjednoczone intensywnie konkurują, a zatem ten kontekst też tu miał znaczenie.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:10 PR24_mp3 2021_07_10-11-07-05_Bonikowska.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska o inicjatywie Trójmorza ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)
Data emisji: 10.07.2021
Godzina emisji: 11.07

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem