more_horiz

Romanowski: chcemy być w Unii, która jest Europą ojczyzn i traktuje swoich członków po partnersku

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 08:28
- Zyskujemy na obecności w Unii Europejskiej i chcemy w niej być. Ale chcemy być w Unii, która jest Europą ojczyzn i traktuje inne państwa członkowskie po partnersku, a nie w taki sposób, jak są traktowane Polska i Węgry. Jeżeli nie postawimy zdecydowanego weta w stosunku do takiego działania, to będzie ono eskalowało - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł 15 lipca, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z unijnym prawem. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Paweł Jabłoński 1200
"Efektywność a zgodność z prawem unijnym to różne kwestie". Wiceminister MSZ o Izbie Dyscyplinarnej SN

- Nasz Trybunał Konstytucyjny już to powiedział: mamy do czynienia z działaniem pozaprawnym. Orzeczenie TSUE dotyczące zawieszenia Izby Dyscyplinarnej jest ultra vires, czyli poza mocą. Jest pozbawione mocy prawnej, bo w Unii Europejskiej mamy zasadę kompetencji przekazanych. To znaczy, że jest domniemanie kompetencji państw członkowskich, a tylko te kompetencje, które są wyraźnie przekazane instytucjom centralnym Unii są w zakresie jej działania - powiedział Marcin Romanowski.

Posłuchaj
11:00 PR24_mp3 2021_07_27-07-36-29.mp3 Marcin Romanowski o Polsce w Unii Europejskiej (24 Pytania - rozmowa poranka)

Podkreślił również, że "ustrój sądowy to kompetencja państw członkowskich". - Nie zostało to przekazane w traktatach. W związku z tym w sposób bezdyskusyjny mamy do czynienia z bezprawnym działaniem TSUE, działaniem w rzeczywistości politycznym - dodał wiceminister. 

Jego zdaniem "mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją, z działaniem typowo politycznym ze strony TSUE, podobnie jak ze strony innych centralnych instytucji europejskich, w szczególności Komisji i Parlamentu".

- Zyskujemy na obecności w Unii Europejskiej i chcemy w niej być. Ale chcemy być w Unii, która jest Europą ojczyzn i traktuje inne państwa członkowskie po partnersku, a nie w taki sposób, jak są traktowane Polska i Węgry. Jeżeli nie postawimy zdecydowanego weta w stosunku do takiego działania, to będzie ono eskalowało - podkreślił Marcin Romanowski. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: Marcin Romanowski (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 27.07.2021

Godzina: 7.35 

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem