"To lobbing polityczno-gospodarczy". Ewa Stankiewicz o protestach dot. nowelizacji ustawy medialnej
- Mówimy tutaj o elementarnych działaniach państwa, które powinno pilnować swojej suwerenności, a mamy ogromny wrzask lobbingowy, de facto to nie ma nic wspólnego absolutnie z wolnością słowa, to lobbing polityczno-gospodarczy - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Stankiewicz, publicystka.
2021-08-11, 16:29
Powiązany Artykuł
Projekt ustawy medialnej skierowany do prac w komisji. Marek Suski zgłosił poprawki
W związku ze złożeniem poprawek w trakcie drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu projekt tzw. ustawy medialnej został skierowany do rozpatrzenia przez komisję kultury - poinformował w środę prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Ewa Stankiewicz, odnosząc się do nowelizacji ustawy medialnej, podkreśliła, że "nie chodzi o wolność mediów". - Chodzi o pilnowaną w każdym europejskim kraju strukturę własności mediów, która jest pewną gwarancją suwerenności państwa - mówiła.
Obcy kapitał w mediach we Francji to 20 proc.
Jak wskazała publicystka, "niemal w każdym kraju europejskim (struktura własności mediów - red.) jest znacznie bardziej restrykcyjna". - Kapitał, który może być obcy w mediach we Francji, wynosi 20 proc., a w Polsce to aż 49 proc. Nowelizacja, o której w tej chwili mówimy, ma zagwarantować, żeby nie można było obejść tej ustawy poprzez spółki słupy - powiedziała.
Posłuchaj
- Mówimy tutaj o elementarnych działaniach państwa, które powinno pilnować swojej suwerenności, tak jak każde państwo Unii Europejskiej, a mamy ogromny wrzask lobbingowy, de facto to nie ma nic wspólnego absolutnie z wolnością słowa, to lobbing polityczno-gospodarczy - zaznaczyła. W ocenie Ewy Stankiewicz "bardziej polityczny niż gospodarczy".
REKLAMA
- "Druga taka okazja może się już nie zdarzyć". Kukiz o nowelizacji ustawy medialnej
- "Rynek medialny jest rynkiem regulowanym". Suski o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji
- Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Węglarczyk pisze, że "Francuzi mogą tak robić, ale my nie"
Publicystka wskazała, że "nie traktuje tego wrzasku jako opozycji, która walczy o wolność mediów, tylko zupełnie odwrotnie". - Traktuję to jako obcy głos w Polsce, który walczy o swoje wpływy w kraju o postkolonialnej tradycji - mówiła.
- Niestety, przez ostatnie wieki więcej byliśmy krajem podległym niż niepodległym i mentalnie jakoś niestety w dalszym ciągu borykamy się z tymi kłopotami - stwierdziła. Jak dodała, "ta ustawa medialna jest częścią tych problemów".
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Ewa Stankiewicz (publicystka, reżyser filmów m.in. "Solidarni 2010" i "Stan zagrożenia")
Data emisji: 11.08.2021
Godzina emisji: 14.33
REKLAMA
PAP/nt
Polecane
REKLAMA