"Tam była Polska". Prof. Wysocki o strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.

- To było wielkie przeżycie, jak każdego dnia piętrzyła się lista zakładów, które dołączały się do strajku solidarnościowego, z czasem przekraczała 700 zakładów - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Wiesław Wysocki, uczestnik wydarzeń sierpniowych.

2021-08-14, 21:36

"Tam była Polska". Prof. Wysocki o strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.
Sierpień 1980 roku. Foto: solidarnosc.gda.pl

41 lat temu, 14 sierpnia 1980 roku, rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, który 31 sierpnia zakończył się podpisaniem historycznych porozumień, otwierających drogę do powstania Solidarności i dających początek przemianom ustrojowym w Polsce.

Powiązany Artykuł

stocznia 1200.jpg
"To była bardzo skomplikowana operacja logistyczna". Michałowski o strajku w Stoczni Gdańskiej

Prof. Wiesław Wysocki wspominał wydarzenia sierpnia 1980 r. - Już wcześniejsze strajki, w Świdniku i Lublinie, dały przekonanie, że ta władza jest słaba i nie będzie w stanie konfrontować się tak jak dziesięć lat wcześniej na Wybrzeżu. Tamte wydarzenia wydawały się kresem możliwości tamtej władzy - podkreślał.

- Pamiętam listy, jakie przesyłane były na teren stoczni, zza bramy, kartki. „Dziękujemy wam za najpiękniejsze wczasy przed bramą Stoczni Gdańskiej”. To było przeżycie, tam była Polska - mówił gość audycji.

Posłuchaj

Prof. Wiesław Wysocki o wybuchu strajku w sierpniu 1980 r. (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 12:26
+
Dodaj do playlisty

Strajki zaczęły wybuchać w kraju spontanicznie od początku lipca 1980 roku, jako bezpośrednia reakcja na podwyżki cen mięsa. Do protestów przyczyniły się pogarszające się od dłuższego czasu warunki życia robotników, zwolnienia ludzi z pracy, a także przekonanie, że istniejące związki zawodowe zależne od władz, w rzeczywistości nie dbają o interesy pracowników.

REKLAMA

Czytaj także:

Strajk w Stoczni Gdańskiej, na czele którego stanął elektryk Lech Wałęsa, szybko rozszerzył się na pozostałe stocznie, porty, komunikację miejską i niektóre zakłady przemysłowe. 14 sierpnia, w obronie Anny Walentynowicz, suwnicowej dyscyplinarnie zwolnionej z pracy za niezależną działalność związkową, zastrajkowało kilka wydziałów Stoczni Gdańskiej. Około godziny 6.30 kilkuset robotników przerwało pracę. Zgromadzili się przy bramie nr 2 w oczekiwaniu na rozmowy z dyrekcją.

Więcej w zapisie audycji

* *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

REKLAMA

Gość: prof. Wiesław Wysocki

Data emisji: 14.08.2021

Godzina: 20.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej