more_horiz

"Lukę po Amerykanach wypełnią radykałowie, w tym terroryści". Józef Orzeł o sytuacji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 13:27
- Pytanie jest takie, czy talibowie będą w stanie sami poprowadzić państwo i skąd będą mieć pieniądze. Lukę w większej części wypełnią natomiast radykalni islamiści włącznie z terrorystami - mówił w Polskim Radiu 24 Józef Orzeł, analityk, szef klubu Ronina.
Józef Orzeł, foto: PR24JW
Józef Orzeł, foto: PR24/JWFoto: .

Gość PR24 skomentował wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena ws. wycofania amerykańskich wojsk z Afganistanu i błyskawicznego przejęcia tego kraju przez talibów. Jego zdaniem mamy tutaj skutek imperialistycznej polityki amerykańskiej kontynuowanej przez wiele dziesiątków lat, a kluczowym momentem na wyciągnięcie wniosków, była arabska wiosna, którą przygotowali Amerykanie, licząc na to, że islamskie narody są gotowe na demokratyczne rządy.

talib 1200 pap.jpg
Afganistan znów pod rządami talibów. Jak rozpoczął się konflikt, który zatoczył koło?

Prezydent USA Joe Biden przyznał w poniedziałek w Białym Domu, że operacja wycofania wojsk z Afganistanu była "nieporządna" i "daleka od perfekcji", ale nadal uważa swoją decyzję za prawidłową i leżącą w interesie swojego kraju. Odnosząc się do sytuacji w Afganistanie i na lotnisku w Kabulu, gdzie tysiące ludzi czeka na ewakuację z kraju, prezydent stwierdził, że sceny te "chwytają go za serce", lecz główną winą za błyskawiczną zapaść afgańskich władz i armii wobec ofensywy talibów obarczył afgańskie elity, na czele z byłym prezydentem.

"Próżnię wypełnią talibowie"

- Próżnię po Amerykanach wypełnią sami talibowie, którzy zorganizują się w państwo, i to imperialistyczne, a ze swoim przekazem islamskim zaczną wychodzić na zewnątrz szczególnie w kierunku republik poradzieckich, ale i Chińczycy nie mogą czuć się bezpiecznie. Afganistan nie stanie się jednak ani kolonią chińską, ani rosyjską - powiedział Józef Orzeł.

Pentagon poinformował, że będzie robić wszystko, co możliwe, by przetransportować ok. 30 tys. ludzi. W ciągu 48 godzin z Kabulu ewakuowano 700 osób. Administracja Bidena była krytykowana za zbyt wolne tempo tego procesu. Aby wygłosić swoje poniedziałkowe przemówienie, prezydent Biden przerwał swój urlop w letniej rezydencji w Camp David w stanie Maryland. Po swojej przemowie wyszedł, nie odpowiadając na pytania dziennikarzy i powrócił do Camp David.

Posłuchaj
24:36 PR24_mp3 2021_08_17-11-34-01.mp3 J. Orzeł o sytuacji w Afganistanie ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Józef Orzeł (analityk, szef klubu Ronina)

Data emisji: 17.08.2021

Godzina: 11:34

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem