"Da rodzinom poczucie większej stabilizacji finansowej". Marlena Maląg o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym
- Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym da rodzicom możliwość połączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Chodzi o to, aby dać rodzinom poczucie większej stabilizacji finansowej i aby rodziny decydowały się na kolejne dzieci - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
2021-08-18, 15:57
Rząd przyjął projekt Ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku i przewidują wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi - maksymalnie 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko.
Powiązany Artykuł
Polska Polityka Marlena Maląg: Strategia Demograficzna 2040 opiera się na danych, analizach i badaniach
Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Rząd szacuje, że w 2022 roku wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci, a kolejne 110 tysięcy otrzyma dofinansowanie na pobyt w żłobku lub klubie dziecięcym.
Posłuchaj
- Patrząc na wszystkie rozwiązania, które przedstawia rząd, również te zawarte w Polskim Ładzie, trzeba stwierdzić, że one wszystkie służą polskiej rodzinie. Jak wielokrotnie powtarzamy - a to nie są tylko słowa, bo za tym idą konkretne czyny - to przede wszystkim budowanie Polski szczęśliwych rodzin. To pięknie brzmi, ale te słowa muszą być wypełnione treścią. My tą treścią wypełniamy już od sześciu lat, poprzez wprowadzanie programów społecznych - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg.
- Prezydent: projekt o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami trafi do Sejmu do końca roku
- Wielki finał loterii Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Wylosowano zwycięzców
Zaznaczyła również, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to "nowa ustawa, która wspiera rodziców". - Daje możliwość połączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy co do zasady będzie to kolejne 500 zł na drugie i kolejne dzieci, które są w okresie od 13 do 36 miesiąca życia. Te środki mogą być wykorzystane także po tysiąc złotych przez rok albo przez dwa lata. To dodatkowe środki, które zasilą rodziny - poinformowała szefowa resortu.
- Chodzi o to, aby dać rodzinom poczucie większej stabilizacji finansowej i aby rodziny decydowały się na kolejne dzieci - podsumowała.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 18.06.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 15.06
bartos
REKLAMA