X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polko: zabrakło trzeźwego spojrzenia na to, co naprawdę mogłoby pomóc lokalnej ludności w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 12:30
- To co dzieje się w Afganistanie nie jest winą wojska, a obecna strategiczna porażka, dzieje się z powodu presji politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 gen. dywizji Wojska Polskiego, Roman Polko. 
Roman Polko
Roman PolkoFoto: Radek Pietruszka/PAP archiwum

Gość PR24 mówił o sytuacji w Afganistanie. Jak powiedział, "krew żołnierska się burzy", ponieważ misja polskich żołnierzy w tym kraju kosztowała wiele. Dodał, że faktem jest iż odmieniła ona żołnierzy w znaczący sposób, przestali oni być "malowani", dziś natomiast mamy doświadczenia bojowe.

- Trudno jednak pogodzić się z tym, że pod presją polityczną marnowany jest dwudziestoletni wysiłek, wróciliśmy do stanu zagrożeń sprzed misji w Afganistanie na dodatek dozbrajając talibów w broń i dane biometryczne osób które nam pomagały - mówił Roman Polko.

"Wielu ludzi wolało talibów"

110 tysięcy osób ewakuowano dotąd z Afganistanu. Operacja, która rozpoczęła się po tym, jak talibowie przejęli władzę w kraju, wchodzi właśnie w ostatnią fazę. Ma zakończyć się w najbliższy wtorek, bo to właśnie wtedy mija ostateczny termin wyjścia wszystkich wojsk NATO z Afganistanu.


1200_ISIS_muslim_shutterstock.jpg
"Trwa wewnętrzna walka talibów z ISIS". Prof. Jabłoński o sytuacji w Afganistanie

O tym, że wywieziono w sumie 110 tysięcy osób poinformował Pentagon. To właśnie Amerykanie ewakuowali najwięcej osób: zarówno swoich obywateli, dyplomatów jak i Afgańczyków, którzy współpracowali z USA w ostatnich latach. Wbrew wcześniejszym obietnicom jednak, Biały Dom informuje, że nie uda się wywieźć wszystkich chętnych. W wojskowych samolotach znajdzie się już jedynie miejsce dla około 5 tysięcy osób, które już teraz są na terenie lotniska.

- Zabrakło trzeźwego spojrzenia na to, co naprawdę mogłoby pomóc lokalnej ludności i to doprowadziło do tak szybkiego upadku Afganistanu. Wielu ludzi wręcz wolało talibów przy władzy niż rządu, który w istocie dla samego kraju niewiele zrobił - mówił gen. dywizji.

"Kunszt polskich żołnierzy"

Roman Polko podkreślił, że Polska zbudowała sobie jednak markę jako kraj, którego wojsko ma niezwykły kunszt, a Afganistan pokazał ponadto, iż potrafi ono doskonale pomagać miejscowej ludności. Zauważył jednocześnie, że ta strategiczna porażka w Kabulu nie jest winą wojska.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie po błyskawicznej ofensywie. Wszystkie większe miasta w kraju zajęli w zaledwie dziewięć dni. Szkolona przez 20 lat przez USA i NATO afgańska armia w większości poddała się lub uciekła. Talibowie obalili rząd zanim jeszcze wojska NATO zdążyły w całości wycofać się z Afganistanu.


Posłuchaj
19:54 PR24 2021_08_28-11-06-59.mp3 Ge. R. Polko o sytuacji w Afganistanie ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: Roman Polko, gen. dywizji Wojska Polskiego

Data emisji: 28.08.2021

Godzina: 11:06 

Czytaj także

Zamach terrorystyczny w Kabulu. Prezydent i premier złożyli kondolencje władzom USA

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 20:33
Prezydent Andrzej Duda wystosował list z kondolencjami do prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena po atakach terrorystycznych w Kabulu, w których 13 żołnierzy amerykańskich zginęło, a 18 zostało rannych. Potwierdził w nim nieprzemijające więzi przyjaźni między narodami Polski i USA. Kondolencje władzom Stanów Zjednoczonych złożył także premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapewnił o solidarności z amerykańskimi sojusznikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biden zezwolił dowódcom sił zbrojnych na akcję odwetową przeciwko IS-Ch

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 21:47
Prezydent Joe Biden dał dowódcom sił zbrojnych USA pełny mandat na prowadzenie operacji militarnych przeciw Państwu Islamskiemu Prowincji Chorasan (IS-Ch). Doradcy wojskowi ostrzegli go, że w najbliższym czasie może dojść do kolejnego zamachu w Kabulu - poinformował przedstawiciel Białego Domu.
rozwiń zwiń