more_horiz

Daniel Obajtek: dawniej Orlenem się tylko administrowało. Dziś przeżywa on swój renesans

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 15:04
- To była tylko administracja. Dzisiaj, co jest też zdaniem wielu analityków, Orlen przechodzi renesans rozwoju i tworzy się potężna spółka, która będzie miała wpływ nie tylko na gospodarkę Polski, ale i Trójmorza - powiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Daniel Obajtek
Daniel ObajtekFoto: PolskieRadio24.pl

Patrzymy na Ukrainę kompleksowo i analizujemy opcje strategiczne we wszystkich ogniwach łańcucha wartości – powiedział w wywiadzie dla wtorkowego "Pulsu Biznesu" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek pytany o plany inwestycyjne na Ukrainie. Państwowa spółka rozwija się w ostatnich latach bardzo prężnie, inwestujemy potężne środki.

Adam Glapiński 1200 Forum.jpg
''Nie dopuścimy do utrwalenia wysokiej inflacji''. Adam Glapiński o planach NBP

Transformacja

Daniel Obajtek powiedział, że decyzje podjęte przez koncern okazały się bardzo dobrą drogą. - Rok temu ogłaszaliśmy transformację energetyczną, dojście do zeroemisyjności i to realizujemy przez procesy inwestycyjne. Jesteśmy największym koncernem i będziemy jeszcze więksi. Jesteśmy zdecydowanym liderem transformacji energetycznej, a na to potrzebne są środki - powiedział.

- Kierunek, który obraliśmy 4 lata temu, jest korzystny. Gdybyśmy zdecydowali się na to teraz, to bylibyśmy 4 lata do tyłu. Nie jesteśmy w tyle w porównaniu z innymi koncernami. Realizujemy największe procesy inwestycyjne w historii - dodał.

Czytaj również:

Prezes PKN Orlen ujawnił także dane o zyskach spółki w bieżącym roku. - Za półrocze zysk netto Orlenu to 4 mld zł, zysk operacyjny to ok. 6 mld zł. To niesamowity rozwój koncernu, ale tego wymagały wszystkie procesy akwizycji. Przejęliśmy np. grupę Energa, zrobiliśmy połączenia i mamy odpowiednie zyski - ocenił.

​​

- Poprzednio Orlenem się administrowało. To była tylko administracja. Dzisiaj, także zdaniem wielu analityków, Orlen przechodzi renesans rozwoju i tworzy się potężna spółka, która będzie miała wpływ nie tylko na gospodarkę Polski, ale i Trójmorza - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
12:37 PR24_mp3 2021_09_08-14-40-09.mp3 Daniel Obajtek o sytuacji PKN Orlen ("Gość PR24")

 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen)

Data emisji: 08.09.2021

Godzina: 14:40

dz

Zobacz także

Zobacz także