"Absolutnie nieadekwatna do sytuacji". Dr Dawid Piekarz o decyzji TSUE ws. Turowa
- Ten spór mógłby zostać dawno rozstrzygnięty, strona polska zgodziła się na wszystkie żądania, a jednak Czechy ten konflikt eskalują, nie chcą zawrzeć porozumienia. Wypadłoby wymagać od TSUE, by spojrzał, czy nie jest wpuszczany w pewną polityczną rozgrywkę, a z taką sytuacją mamy do czynienia - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica).
2021-09-22, 11:05
W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
Powiązany Artykuł
Prof. Mieczysław Ryba o wyrokach TSUE: twarda gra na zmianę rządów w Polsce
Zdaniem dra Dawida Piekarza środek zapobiegawczy zastosowany przez TSUE ws. Turów jest absolutnie nieadekwatny do sytuacji. - Mamy spór czysto merytoryczno-ekonomiczny z Czechami. Trudno jest znaleźć racjonalne uzasadnienie dla zamknięcia kopali i elektrowni, bo są one ze sobą organicznie powiązane, nie dziwię się, że polski rząd w zasadzie nie może wykonać tej decyzji. Nagle wypada nam niemal 10 proc. bilansu energetycznego z sieci, okazuje się, że nie mamy prądu, jest to także niebezpieczny precedens, jednoosobowa decyzji sądu o tym, że mamy zamknąć kopalnię. Patrząc na skutki społeczne, gospodarcze, bezpieczeństwo energetyczne, jest to decyzja zaskakująca - ocenił.
Gość audycji komentował sposób prowadzenia negocjacji przez obie strony sporu. - Z tego, co czytamy w mediach, Czesi użyli potężnej armii prawników. Polska walczyła własnymi siłami, i to jest nauczka na przyszłość. Jeśli kara za dzień to pół miliona euro, to za tę cenę mielibyśmy do dyspozycji czołowe europejskie kancelarie, które byłyby nas w stanie przed TSUE skutecznie reprezentować. Na pewnych rzeczach nie warto oszczędzać - zaznaczył ekspert.
Posłuchaj
- Premier Czech Andrej Babiš buduje w kampanii wyborczej swoją pozycją na tym, że jest twardy i większemu sąsiadowi utarł nosa. To jest element, który w dużej mierze decyduje o braku porozumienia, bo jeśli chodzi o meritum, Polska poszła na bardzo daleko idące ustępstwa, Czesi w zasadzie dostali wszystko, co chcieli - ocenił Dr Dawid Piekarz.
REKLAMA
Czytaj także:
Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie negatywnie wpływa na środowisko na terenach leżących po czeskiej stronie granicy. W maju TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie pracy kopalni do momentu wydania orzeczenia.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: dr Dawid Piekarz
REKLAMA
Data emisji: 22.09.2021
Godzina emisji: 11.06
PR24/ka
REKLAMA