more_horiz

"Przeważa chęć maksymalizacji korzyści politycznych". Wiech o stanowisku Czech ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 12:23
- W Czechach mamy ostatnią prostą kampanii wyborczej, wybory odbędą się na początku października i czescy politycy chcą wykorzystać konflikt z Polakami - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl. W piątek ruszył kolejny etap rozmów obustronnych dotyczących kopalni Turów.
Audio
  • Jakub Wiech o negocjacjach ws. Turowa (Temat dnia/Gość PR24)
Komin elektrowni Turów
Komin elektrowni TurówFoto: shutterstock/canon_photographer

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że negocjacje trwają już od czterech miesięcy. - Nałożenie przez TSUE postanowienia o zastosowaniu środka tymczasowego było sygnałem dla strony polskiej, że trzeba siąść z Czechami do rozmów i rozwiązać sprawę polubownie, by Praga wycofała swój pozew. Do tego czasu można było mówić o wielu polskich błędach. Jednak potem mieliśmy do czynienia z wykorzystywaniem sprawy przez stronę czeską. W Czechach mamy ostatnią prostą kampanii wyborczej, wybory odbędą się na początku października i czescy politycy chcą wykorzystać konflikt z Polakami. Sprawy toczą się po myśli Czechów, Polacy przegrywają konflikt i są zdani na łaskę Pragi - powiedział Jakub Wiech. 


Ireneusz Zyska rozmowa1200.jpg
"Polityczna, nacechowana niechęcią wobec Polski". Ireneusz Zyska o decyzji TSUE ws. kopalni Turów

Zwrócił też uwagę, że trudno jest wymyślić, co jeszcze można zaoferować Czechom. - Strona polska zgadza się na spełnienie kluczowych warunków. Chcemy iść na rękę naszym południowym sąsiadom. Możemy mówić o braku woli porozumienia ze strony czeskiej i chęci maksymalizacji korzyści politycznych - dodał.

Jego zdaniem postanowienia TSUE ws. Turowa są zbyt daleko idące. - Nie uwzględniają specyfiki i znaczenia kopalni dla regionu i systemu energetycznego w Polsce. Jest to jednak konsekwencja błędów popełnionych na etapie polubownego załatwienia sprawy, przed złożeniem pozwu do TSUE. Tę sprawę można był rozwiązać bez konieczności angażowania TSUE. Konflikt z Czechami o Turów trwa de facto od 2016 roku, można go było wcześniej zakończyć - podsumował Jakub Wiech.


Posłuchaj
13:11 PR24 2021_09_24-11-33-31.mp3 Jakub Wiech o negocjacjach ws. Turowa (Temat dnia/Gość PR24)

 

W maju 2021 roku TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie w Turowie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie. W poniedziałek TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jakub Wiech (Energetyka24.pl)

Data emisji: 24.09.2021

Godzina: 11.33

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem