more_horiz

"Merkel musi się liczyć z tym, że z polityki jeszcze nie odejdzie". Dr Bonikowska o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 21:22
- Wyłonienie rządu nie będzie proste. To może potrwać kilka miesięcy. Angela Merkel musi się liczyć z tym, że będzie jeszcze w polityce przez jakiś czas - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Według oficjalnych wyników podanych w poniedziałek rano wybory do Bundestagu w Niemczech wygrała frakcja SPD, zdobywając 25,7 proc. głosów. Unia CDU/CSU uzyskała 24,1 proc.

Armin Laschet PAP 1200 (1).jpg
Wybory w Niemczech. Prof. Madajczyk: Laschet walczy o polityczne przeżycie

Teraz socjaldemokratyczne SPD przystępuje do szukania koalicjantów, czyli tworzy nowy rząd. Jak mówią media, rozpoczął się "kanclerski poker", w którym chce wziąć udział także Armin Laschet. Kandydat chadeków z CDU/CSU deklaruje, że też chce stworzyć się nowy rząd. Laschet stwierdził, że wynik głosowania w niedzielę "nie daje mandatu do rządzenia żadnej z formacji".

- Obie partie uzyskały podobną głosów. Różnica między nimi jest niewielka - skomentowała dr Małgorzata Bonikowska. - Po 16 latach rządzenia Angeli Merkel wynik chadeków w sumie nie jest taki zły - stwierdziła.

Posłuchaj
25:48 PR24_mp3 2021_09_27-20-34-03.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska o wyborach w Niemczech ("Temat dnia/Gość PR24")

Zdaniem dr Bonikowskiej "Niemcy jako społeczeństwo chcą kontynuacji".

Gość Polskiego Radia 24 zwróciła uwagę na to, że to socjaldemokraci zwyciężyli w wyborach i to oni mają mandat do rozpoczęcia rozmów koalicyjnych.

- Chadekom nie musi się udać wejście do rządu, bo to będzie zależało od koalicji, od tego "kanclerskiego pokera" - stwierdziła.

Czytaj także:

Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych odniosła się także do wielkiej koalicji chadeków z socjaldemokratami.

- Pytanie, czy socjaldemokraci mają na to ochotę? - zastanawiała się. - Wydaje się, że średnio, zważywszy, że mają alternatywę i mogą się połączyć w różnych konfiguracjach zarówno z liberałami, jak i z Zielonymi - dodała.

Zdaniem dr Bonikowskiej wyłonienie rządu nie będzie proste. To może potrwać kilka miesięcy. Jej zadaniem Merkel musi się liczyć z tym, że będzie jeszcze w polityce przez jakiś czas.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Piotr Wąż

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 27.09.2021

Godzina: 20.34

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem