more_horiz

"Powinniśmy podjąć kroki z punktu widzenia agresora bardzo bolesne". Szeremietiew o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 11:11
- Jeśli są przypadki mierzenia z broni do naszych żołnierzy, jeśli niszczy się zasieki i zabezpieczenia na granicy, to jest to oczywisty akt agresji i tego nie można zostawić tak sobie i udawać, że tego nie ma - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON, pytany o sytuację na wschodniej granicy Polski. - Trzeba stwierdzić, że jesteśmy w stanie wojny, że Białoruś jest agresorem i wezwać ją, w formie ultymatywnej, do zaprzestania tego typu działań - ocenił.
Prof. Romuald Szeremietiew
Prof. Romuald SzeremietiewFoto: TB/PR24

Funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali w sobotę 398 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Zatrzymano 29 nielegalnych imigrantów: 24 obywateli Iraku, trzech obywateli Syrii i dwóch obywateli Libanu. Pozostałym próbom zapobieżono. Za pomocnictwo zatrzymano trzech cudzoziemców - z Syrii, Ukrainy i Niemiec.

granica 1200 (7).jpg
"Rzucał czymś w nasz pojazd obserwacyjny". SG o niebezpiecznym incydencie na białoruskiej granicy

- Ci ludzie to przestępcy, nie uchodźcy - powiedział o zatrzymanych przez pograniczników były wiceszef MON Romuald Szeremietiew. - Oni nie uciekają w zagrożeniu życia, ponieważ Łukaszenka nie zamierzał ich mordować. Oni nie uciekali z Białorusi do Polski w obawie, że stracą życie, tylko znaleźli się na terenie Białorusi legalnie, zostali tam przywiezieni za zgodą władz białoruskich i nielegalnie przekroczyli granicę z Polską, a więc popełnili przestępstwo - wyliczył gość "Tematu dnia".

"Potrzebny jest stan wojny"

Rozmówca Mateusza Drozdy ocenił, że Polska powinna ogłosić, że jest w stanie wojny z Białorusią. Jego zdaniem Polska powinna przejąć inicjatywę w sytuacji kryzysu na wschodniej granicy, zamiast "ciągle reagować na coś, co wymyśli strona białoruska". - Trzeba po prostu przejść do ofensywy, należy stwierdzić, że mamy do czynienia z agresją - wskazał. 

Czytaj także: 

- Musi istnieć określony stan prawny, przewidziany w prawie międzynarodowym, tzw. stan wojny - przekonywał i podkreślił, że to nie oznacza wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. - Jeżeli uznamy, że jesteśmy w stanie wojny, zerwane są stosunki dyplomatyczne, wstrzymuje się wszelką komunikację... Stan wojny nie oznacza, że trzeba prowadzić działania wojenne. Chodzi tylko o to, że podejmuje się kroki, które są z punktu widzenia agresora bardzo bolesne. Trudno sobie wyobrazić, że Białoruś przyjemnie by odebrała zamknięcie tranzytu przez Polskę czy zamknięcie polskiej przestrzeni powietrznej. To są środki bardzo bolesne - tłumaczył były szef MON.

1200_granica_imigranci_TT.jpg
Pietrek: granica nie jest do końca szczelna, nadal przedostają się przez nią osoby, które nie powinny

- Trzeba stwierdzić, że jesteśmy w stanie wojny, że Białoruś jest agresorem i wezwać ją, w formie ultymatywnej, do zaprzestania tego typu działań. Jeśli władze białoruskie chwalą się tym, że ich funkcjonariusze doprowadzają tych nieszczęśników pod granicę, umożliwiając im przerwanie tej granicy, jeśli są przypadki mierzenia z broni do naszych żołnierzy, jeśli niszczy się zasieki i zabezpieczenia na granicy, to jest to oczywisty akt agresji. Tego nie można zostawić tak sobie i udawać, że tego nie ma - podkreślił Romuald Szeremietiew. 

Posłuchaj
21:16 Szeremietiwe - PR24_mp3 2021_10_03-10-06-48.mp3 Romuald Szeremietiew: Polska powinna ogłosić, że jest w stanie wojny z Białorusią ("Temat dnia/ Gość PR24")

- Tu jest fizycznie zagrożona granica. To skłania do tego, by wezwać ambasadora Republiki Białorusi do MSZ i poinformować go, że jeśli w określonym terminie nie zostaną wstrzymane tego typu rzeczy, to zostanie ogłoszone, że jesteśmy w stanie wojny z nimi, co będzie miało konsekwencje w prawie międzynarodowym - zaapelował.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyMateusz Drozda

GośćRomuald Szeremietiew (były wiceszef MON, ekspert ds. bezpieczeństwa)

Data emisji: 3.10.2021

Godzina emisji: 10.06

mbl

Zobacz także

Zobacz także