more_horiz

"Dalsze zwlekanie KE powinno być obłożone odsetkami karnymi". Waszczykowski o wstrzymaniu funduszy na KPO

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 16:00
- Komisja Europejska nie tworzy prawa, nie może tworzyć go ani dla siebie, ani pod siebie - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł z PiS, były minister spraw zagranicznych.
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: PR24/AK

Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie otrzymał jeszcze akceptacji ze strony Komisji Europejskiej. Może to skutkować utratą 13-procentowej zaliczki w ramach środków, które miały trafić do Polski z unijnego Funduszu Odbudowy. Między innymi tę sprawę komentował gość PR24.

- Po pierwsze plan nie został zamrożony, jest po prostu wstrzymany i posiadamy tylko pośrednie informacje o tym, dlaczego istnieją jakieś obiekcje, bo nigdzie żadnego formalnego komunikatu na ten temat nie ma. My uważamy, że Komisja Europejska nie ma prawa do takich decyzji, KPO nie jest obwarowany żadnymi restrykcjami poza ogólną ochroną przed defraudacją czy rozkradaniem - wyjaśnił eurodeputowany.

shutterstock unia europejska free ue free 1200.jpg
Debata w PE ws. KPO. Ćosić: nieoficjalnie mówi się, że chodzi o prymat prawa krajowego nad unijnym

"Naliczać KE kary"

Krajowe Plany Odbudowy muszą zostać zaakceptowane do końca roku, najpierw przez KE, potem przez Radę UE. Komisja decyzję uzależnia od tego, czy Polska zrealizuje orzeczenie TSUE z 15 lipca. Tymczasem jeżeli Polska nie zmieści się w terminie do końca roku, zaliczka najprawdopodobniej przepadnie.

- Z merytorycznego punktu widzenia nigdy nie słyszeliśmy, aby KPO był kwestionowany, w związku z czym uważamy, że to Komisja łamie prawo europejskie i dalsze zwlekanie z wydaniem funduszy powinno być obłożone odsetkami karnymi, które powinniśmy narzucać Komisji Europejskiej - podkreślił Witold Waszczykowski.

Polski Krajowy Plan Odbudowy nie ma jeszcze akceptacji. Jako powód wymieniany jest też spór Polski z UE o kształt wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Państwa członkowskie UE miały czas do końca kwietnia, aby przedstawić Komisji Europejskiej swoje plany rozdysponowania tych środków właśnie w postaci Krajowych Planów Odbudowy. Polska zrobiła to w terminie.


Posłuchaj
20:42 PR24_mp3 2021_10_06-15-07-51.mp3 W. Waszczykowski o wstrzymaniu przez KE funduszy na KPO ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Witold Waszczykowski (europoseł z PiS, były minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 06.10.2021

Godzina: 15:07

Zobacz także

Zobacz także