more_horiz

Anna Zalewska: Łukaszenka jest niebezpiecznym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:55
- Udało się wprowadzić kilka zmian do rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie Białorusi, m.in. złagodzić poprawki posła Biedronia, któremu bardzo zależało, aby Polskę przedstawić w niewłaściwym świetle. Przyjmujemy tę rezolucję - zapowiedziała w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Zalewska.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Parlament Europejski zagłosuje dziś nad rezolucją w sprawie Białorusi. W dokumencie znajdą się też akapity o obecnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

1200.jpg
"Przemyt osób zorganizowany przez władze białoruskie". Przewodniczący ZP Rady Europy o sytuacji na granicy

Dzięki staraniom m.in. polskich deputowanych, z różnych ugrupowań, w projekcie wezwano Komisję do wsparcia białoruskiej opozycji, postawienia Aleksandra Łukaszenki przed Trybunałem Sprawiedliwości, a także do wprowadzenia sankcji wobec jego reżimu. Jest też wzmianka o sytuacji Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.

Deputowani chcą także potępić wypychanie migrantów na polską granicę na zlecenie białoruskich władz oraz wezwać europejskie kraje do solidarności w ochronie granicy i uznania wobec pracy służb granicznych.

Anna Zalewska wyjaśniła, że w rezolucji Parlamentu Europejskiego wybrzmiewają kwestie mówiące o tym, że mamy do czynienia z agresywnym atakiem ze strony Białorusi na Polskę, Litwę i UE. - Cała UE solidaryzuje się z tymi krajami, wiedząc, że nie może pozwolić na przerwanie granic tych państw, tym samym otwarcie korytarza nielegalnej migracji i handlu ludźmi - zaznaczyła.

Gość audycji komentowała dyskusję w PE nad kształtem rezolucji. - Poseł Robert Biedroń nie pierwszy raz agresywnie atakował rząd w swoim wystąpieniu, przekonał do tego również swoich lewicowych kolegów. Ta grupa próbowała wmówić UE, że Polska nie jest krajem występującym w obronie UE - stwierdziła.

- W czasie debaty domagaliśmy się, tak jak posłowie PO, aby Łukaszenkę ogłosić niebezpiecznym człowiekiem świata, terrorystą. Próby innego myślenia o Polsce czy UE, przedstawiane przez posła Biedronia, były zdumiewające. Mówimy o bezpieczeństwie UE i świata. Łukaszenka podąża ramię w ramię z Putinem - dodała.

Europoseł zwracała uwagę na potrzebę jedności europejskiej m.in. w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa energetycznego. - W UE jest wielu polityków zatrudnionych m.in. w Gazpromie. Przez kilka miesięcy nie daje się wprowadzić rezolucji zobowiązującej Komisję Europejską do zatrzymania Nord Stream 2, Rosja już w czasie certyfikacji napełnia gazociąg. UE płaci tym, którzy na nią napadają - podkreśliła.

Czytaj także:

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. We wrześniu zanotowano 7535 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Jacek Sokołowski

Data emisji: 07.10.2021

Godzina emisji: 11.17

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem