more_horiz

Michalski: celem jest osiągniecie dzietności na poziomie zastępowalności pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 11:17
- Celem jest, osiągniecie dzietności na poziomie zastępowalności pokoleń, czyli 2,1. Chodzi o to, żeby Polaków nie ubywało, a przybywało. Od tego będzie zależeń rozwój gospodarczy i poziom życia każdego z nas - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Michalski, ekonomista i kulturoznawca, członek Rady Rodziny przy MRPiPS, ekspert PFR, Prezes Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

- Jak wynika z raportów za rozpad rodziny i małżeństw w Polsce wszyscy członkowie społeczeństwa płacą 5,7 miliarda złotych rocznie. Mówimy tutaj o bezpośrednich kosztach finansowych. Natomiast koszty społeczne, demograficzne, psychologiczne są to rzeczy niezmiernie trudne do oszacowania - mówił Michał Michalski.

Ekonomia free gospodarka free shutt-1200.jpg
Eksperci: polska produkcja radzi sobie doskonale mimo trudności z dostawami

- Mówiąc kategoriami demograficznymi, ryzykujemy naszą przyszłością, nie inwestując dzisiaj w rodzinę. Wskaźniki demograficzne są bardzo niepokojące. Przyrost naturalny jest ujemy, to znaczy, że więcej Polaków umiera niż się rodzi - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj
23:51 PR24_AAC 2021_10_10-10-33-33.mp3 Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Michał Michalski, ekonomista i kulturoznawca

 

Dodał, że "w ostatnich kilku latach odnotowaliśmy małą zmianę na korzyść, jednak to nie jest zmiana, która byłaby pożądana".

Czytaj więcej:

- Celem jest osiągniecie dzietności na poziomie zastępowalności pokoleń, czyli 2,1. Chodzi o to, żeby Polaków nie ubywało, a przybywało. Od tego będzie zależeń rozwój gospodarczy i poziom życia każdego z nas - tłumaczył Prezes Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Wiesław Molak

Gość: prof. Michał Michalski (ekonomista i kulturoznawca, członek Rady Rodziny przy MRPiPS, ekspert PFR, Prezes Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 10.10.2021

Godz. emisji: 10.33

nj


Zobacz także

Zobacz także