X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Spóźniona decyzja". Ekonomista o podwyżce stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 15:30
- Stopy procentowe powinny iść w górę, przynajmniej o tyle, o ile poszły w ostatnią środę. Moim zdaniem ta decyzja jest spóźniona, jednak "lepiej późno niż wcale" - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista. 
Marek Zuber
Marek ZuberFoto: PR24

"NBP nie dopuści do utrwalenia się podwyższonej inflacji" - zapewnił we wtorek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Zauważył też, że "zbliża się konieczność dostosowania polityki pieniężnej, czyli podwyżki stop procentowych".

adam glapiński 1200.jpg
Prezes NBP: nie ma ryzyka wpadnięcia z powodu inflacji w spiralę cenowo-płacową. Nigdy do tego nie dopuścimy

- Przysłuchiwałem się dość uważnie konferencji prasowej Adama Glapińskiego, szefa NBP. Była ciekawa. Wynika z niej jedna rzecz: każdy, kto mówi, że decyzja o podwyżce stóp procentowych jest spóźniona, jest albo lobbystą, albo malkontentem, dlatego że niezgadzanie się z koncepcjami, które od wielu miesięcy serwuje nam Narodowy Bank Polski, tak zostało określone przez prof. Glapińskiego. Nie uważam się ani za lobbystę, ani za malkontenta - zaznaczył ekonomista. 

Jak dodał, czynniki wpływające na wzrost stóp procentowych czy poziom inflacji są w dużej mierze wewnętrzne.  

- Wystarczy spojrzeć na prognozy od wielu kwartałów, które przychodziły do nas z NBP. Bank cały czas mówił o spadku inflacji, tymczasem ona spadać nie chciała. Nie zgadzam się zupełnie z tym, co powiedział Adam Glapiński - że już mamy prawie 6 proc. inflacji. Moim zdaniem w ciągu najbliższych miesięcy przekroczy ona 7 proc. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że te wszystkie czynniki przyszły z zewnątrz. Jak popatrzymy na ostatnie przynajmniej trzy lata - głównie na wzrost kosztów pracy i wzrost cen energii elektrycznej - to tu faktycznie mamy kwestię zmiany w polityce związanej z limitami emisji CO2. Jednak wzrost kosztów pracy to jest nasz wewnętrzny proces. To nie jest coś, co przyszło do nas z USA albo coś, co wynika z pandemii - podkreślił Marek Zuber. 

Posłuchaj
22:55 PR24_mp3 2021_10_10-14-06-00.mp3 Marek Zuber o podwyżce stóp procentowych ("Temat dnia/Gość PR24")

Rada Polityki Pieniężnej podniosła podstawową stopę procentową o 0,4 pkt procentowego do poziomu pół procent. Oznacza to, że oprocentowanie lokat i kredytów w złotych wzrośnie. Jest to pierwsza podwyżka stóp od dziewięciu lat.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka  

Gość: Marek Zuber (ekonomista)

Data emisji: 10.10.2021

Godzina: 14.06

kmp

Czytaj także

"Nowe możliwości". Rozpoczyna się 6. edycja Kongresu 590

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 07:55
"Nowe możliwości" - tak brzmi hasło 6. edycji Kongresu 590, który odbędzie się w Warszawie w dniach 5-6 października 2021 br. Impreza, należąca do kluczowych wydarzeń gospodarczych w kraju, skupi się na siedmiu obszarach tematycznych. Są to: nowe państwo, nowe sektory, demografia, zdrowie, nauka wraz z sektorem badań i rozwoju oraz nowy obraz Polski. Polskie Radio jest jednym z głównych partnerów medialnych Kongresu 590.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rola banków centralnych w gospodarce". Debata w ramach Kongresu 590

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 09:15
Kluczową rolą banków centralnych jest prowadzenie polityki monetarnej w celu osiągnięcia stabilności cen (niskiej i stabilnej inflacji) oraz pomoc w zarządzaniu wahaniami gospodarczymi. Ramy polityki, w których działają banki centralne, uległy w ostatnich dziesięcioleciach znacznym zmianom. O przyszłości bankowości centralnej będą dyskutować uczestnicy Kongresu 590.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Technologia i nadzór w świecie finansów. Debata ''Cyfryzacja sektora finansowego'' na Kongresie 590

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 11:10
Światowa gospodarka przeżywa nieustanną cyfrową rewolucję. Badacze szacują, że do 2025 roku to, co nazywamy "globalną sferą danych", wzrośnie z 16,1 biliona gigabajtów w 2016 roku do 163 bilionów gigabajtów. Ten dziesięciokrotny wzrost będzie obejmował dane przechowywane wszędzie, od chmury po urządzenia przenośne. Makroekonomiczne implikacje tej cyfrowej rewolucji wpłyną również na kształt sektora finansowego. O aspektach cyfrowej rewolucji w finansach będą debatować uczestnicy Kongresu 590.
rozwiń zwiń