more_horiz

Frankowicze kontra banki. Mecenas Dujka: mankamentem porozumień mogą być warunki ugód

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:58
- W obecnej rzeczywistości prawnej w Polsce, sytuacja frankowiczów jest korzystna, powinni oni zatem podejmować walkę w sądach, a nie decydować się na niekorzystne ugody z bankami - mówił w Polskim Radiu 24 mec. Maciej Dujka z Kancelarii Radców Prawnych Korzybski Wojciński Kozłowska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/ARCH/Jakub Kamiński

Gość PR24 mówił o sytuacji frankowiczów. Program ugód z bankami wystartował. Bank PKO BP przygotował rozwiązanie, które pozwoli klientom bez dodatkowych kosztów uwolnić się od ryzyka walutowego, a przy tym odwróci skutki wzrostu kursu franka szwajcarskiego. To rozwiązanie kosztowne dla banku.

- Korzyścią dla frankowiczów, jeśli chodzi o ugodę z bankiem, może być czas, pominięcie całego postępowania sądowego oraz pewność co do wyniku takiej ugody. Mankamentem będą warunki tych ugód, ponieważ zawsze najkorzystniejsze będzie unieważnienie umowy, wówczas strony zwracają sobie swoje świadczenia - powiedział gość PR24.

shutterstock frank szwajcarski free 1200.jpg
Mała szansa na szybkie rozwiązanie sprawy kredytów walutowych. "Frankowicze idą na ugody"

Roszczenie o zwrot kapitału

Mecenas Maciej Dujka zauważył przy tym, że jeśli kredytobiorca zdecyduje się jednak na proces sądowy, a bank nie będzie dążył do przerwania biegu przedawnienia, jeśli proces będzie więc trwał ponad 3 lata, bankowi może przedawnić się roszczenie o zwrot kapitału.

Frankowicze dopatrują się bowiem "prawnego haczyka". Proces ugodowy w PKO BP, jednym banku który zdecydował się na masowe ugody z klientami, zaplanowany jest bowiem tak, że to klient musi zgłosić w banku wolę rozpoczęcia mediacji przed Sądem Polubownym przy KNF.

W tym celu składa wniosek online. I również online podpisuje z bankiem umowę mediacyjną. Dopiero potem otrzymuje od banku propozycję ugody z konkretnymi wyliczeniami, jaki to będzie miało dla niego skutek finansowy. I według niektórych klientów podpisanie tej umowy może bowiem spowodować przerwanie biegnącego terminu przedawnienia roszczeń banku o pożyczony kredytobiorcy kapitał.

Posłuchaj
21:15 PR24_mp3 2021_10_18-13-07-20.mp3 M. Dujka o ugodach frankowiczów z bankami ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: mec. Maciej Dujka (Kancelaria Radców Prawnych Korzybski Wojciński Kozłowska)

Data emisji: 18.10.2021

Godzina: 13:07 


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem