more_horiz

Dr Dawid Piekarz: wsparcie Francji jest niezbędne dla stworzenia energetyki atomowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 21:45
- Wsparcie finansowe, technologiczne, ale przede wszystkim regulacyjne i polityczne Francji jest Polsce absolutnie potrzebne. Jest to partnerstwo, które jest dla nas bardzo korzystne. Powiedziałbym mocniej: jest warunkiem sine qua non stworzenia w ogóle energetyki atomowej w Polsce w przewidywalnym czasie - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz, ekspert ds. energetyki z Instytutu Staszica.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Vaclav Volrab/ Shutterstock

- Jesteśmy w stanie dostarczyć sześć reaktorów EPR, które będą produkować prąd w średniej cenie 57 euro za MWh – poinformował Jean-Bernard Lévy, szef francuskiego koncernu EDF.

Gość PR24 przypomniał, że "tak naprawdę jako jedyny kraj regionu, czyli byłego bloku radzieckiego, wyszliśmy z komunizmu bez elektrowni atomowej".

elektrownia atomowa free shutt 1200 .jpg
Czy kupimy "atom" od Francji? Prezes koncernu EDF: jesteśmy w stanie dostarczyć sześć reaktorów

- W roku 2010 uchwalono unijny pakiet klimatyczny. Natomiast w latach 2017-2018 okazało się, że polityka klimatyczna nie będzie jedną z licznych polityk Unii Europejskiej, które się uchwala, daje się im perspektywę czasową, a potem nikt o nich nie pamięta. Natomiast okazało się, że jest to program, który jest potężnie przez Unię Europejską egzekwowany - zaznaczył dr Dawid Piekarz.

Posłuchaj
25:32 PR24 2021_10_18-20-33-56.mp3 dr Dawid Piekarz o elektrowniach atomowych (Temat dnia)

- Jeśli chodzi o elektroenergetykę atomową, to jednym z największych błędów, które zrobiliśmy od 2010 roku do teraz, czyli od kiedy pakiet klimatyczny w ogóle istnieje, jest to, że nie zaczęliśmy jeszcze tej elektrowni budować. W naszej sytuacji - kraju, który jest chyba najbardziej w Unii Europejskiej uzależniony od węgla w miksie energetycznym - tym, co może ten węgiel zastępować szybko i skutecznie, efektywnie, dając tanią energię, jest właśnie atom - dodał. 

"Energetyka atomowa w UE jest niepożądana"

Jak podkreślił, w tym miejscu dla Polski "zaczynają się schody". - Energetyka atomowa w Unii Europejskiej jest traktowana, delikatnie mówiąc, niechętnie, a mówiąc ostrzej - jako niepożądana. A niektórzy eksperci mówią wręcz o wojnie z energetyką atomową. To się w zasadzie zaczęło od Niemiec, które zadeklarowały, ze do 2025 roku będą odchodzić od energetyki atomowej. I faktycznie zamykają poszczególne elektrownie atomowe; co się dramatycznie odbija na ich bilansie, bo się okazuje, że jednak brakuje prądu i tak naprawdę trzeba otwierać kolejne elektrownie węglowe, które nie pomagają klimatowi - wyjaśniał ekspert.

Według niego "Polska, żeby przeforsować budowę dwóch dużych elektrowni atomowych, potrzebuje silnego partnera europejskiego". - W przypadku jednej elektrowni podpisaliśmy umowy z Amerykanami. Wsparcie finansowe, technologiczne, ale przede wszystkim regulacyjne i polityczne Francji jest nam absolutnie potrzebne. Jest to partnerstwo, które jest dla nas bardzo korzystne. Powiedziałbym mocniej: jest warunkiem sine qua non stworzenia w ogóle energetyki atomowej w Polsce w przewidywalnym czasie - podkreślił Dawid Piekarz. 

- Powinniśmy oczywiście tę propozycję negocjować, jeżeli chodzi o kwestie finansowe i o zastosowanie technologii. Ale europejski partner w tym projekcie jest kluczowy, żeby nam się to udało regulacyjnie - podsumował gość PR24. 

Więcej w nagraniu.

* * * 

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Dawid Piekarz (ekspert ds. energetyki, Instytut Staszica)

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 20.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także