more_horiz

Gac: nie chodzi tu o sam spór z Brukselą, ale o fundamentalne dla przyszłości UE pytania

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 14:48
- Mam wrażenie że UE jest w potrzasku, niektórzy politycy, instytucje unijne i liberalno-lewicowo część zapędzili się trochę za daleko, nie ma gdzie ustąpić, ale za bardzo dociskając śrubę, mogą wyzwolić takie procesy, które zakończą się bardzo negatywnie - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac ("Do Rzeczy").
Karol Gac
Karol GacFoto: PR24

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w debacie "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego", zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

tsue 1200 free (1).jpg
Piotr Cywiński o sporze o praworządność: uzurpacja kompetencji przez urzędników UE

Karol Gac komentował dyskusję wokół orzeczeń TSUE. - To nie jest spór Warszawy z Brukselą, to są pytania fundamentalne dla UE, dot. m.in. kompetencji TSUE czy różnego rodzaju relacji pomiędzy poszczególnymi władzami i sposobu ich wybierania. To w jakimś sensie zmienia otaczającą nas rzeczywistość. Te działania powodują, że w Polsce pojawiają się nastroje atyunijne, nie do takiego stopnia, by wychodzić z UE, ale jeszcze niedawno byliśmy jednym z najbardziej prounijnycn narodów w UE. (…) Powoli to nastawienie się zmienia, tak jak zmienia się też Unia Europejska - stwierdził.

Jak zaznaczył publicysta, w razie eskalacji konfliktu obie strony mogą znaleźć się w trudnej sytuacji. - Gdyby UE odebrała Polsce Fundusz Odbudowy, mogłoby się to skończyć nieprzewidywalnymi konsekwencjami dla całej Europy, procesy negatywne w UE narastają, jest to widoczne w różnych państwach - podkreślał.

- Spór może potencjalnie bardziej opłacić się PiS. Oczywiście w sytuacji, gdy Polska nie otrzyma pieniędzy z Funduszu Odbudowy, gdyby tak się stało, PiS będzie na tym politycznie tracić. Teraz PiS może zaktywizować elektorat, a tego ostatnio brakowało. Historia uczy, że przy okazji różnych sporów z Brukselą poparcie dla tej partii rosło. Niektóre wypowiedzi czy działania polityków opozycji nie będą wywoływać akceptacji - komentował krajową sytuację polityczną.

Posłuchaj
21:51 PR24_mp3 2021_10_22-13-07-32.mp3 Karol Gac o debacie w Parlamencie Europejskim (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m.in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Karol Gac

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 11.19

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem