Praca po 16 godzin dziennie? Ekonomista krytycznie o słowach Matczaka
- Nie możemy wprowadzać rzeczywistości, w której jesteśmy zmuszeni do tego, żeby pracować 12, czy 16 godzin dziennie, po to, żeby w miarę normalnie funkcjonować - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
2021-10-24, 21:45
Prof. Marcin Matczak, prawnik, a prywatnie ojciec rapera Maty, rozpętał burzę. Jego zdaniem, aby osiągnąć sukces, trzeba pracować więcej, nawet 16 godzin na dobę.
"Ciężka praca jest wartością, nie grzechem. Mam prawo mówić, że jest w Polsce problem z etosem pracy - że młodzi ludzie nie są gotowi pracować tak ciężko, jak moje pokolenie. Nie jest to wyraz niezrozumienia. Przecież wszyscy piszecie, że tak jest" - napisał na Twitterze prof. Marcin Matczak.
Powiązany Artykuł
Brak równowagi między życiem prywatnym i pracą. Efekt: wypalenie zawodowe
"Wątpię, aby tacy ludzie (młodzi o lewicowych poglądach - przyp. red.) byli gotowi pracować po 16 godzin na dobę, żeby osiągnąć sukces" - takie słowa prof. Marcina Matczaka przytacza "Polityka".
- Wbrew pozorom jest to dosyć skomplikowane zagadnienie, dlatego, że jak popatrzymy na świat to społeczeństwa najbogatsze, najbardziej rozwinięte np. kraje zachodniej Europy to są kraje społeczeństw, które pracują relatywnie niedużo. Oczywiście mogą pracować dłużej, ale znaczna część pracujących bardzo jednak ceni sobie dodatkowy czas, który może poświęcić rodzinie, przyjaciołom, czy odpoczynkowi. Mogą to robić, ponieważ dzięki temu bogactwu, dzięki najwyższej osiągalnej dzisiaj wydajności pracy są w stanie w ciągu 8 godzin dziennie zarobić tyle, że mogą funkcjonować - skomentował ekonomista.
REKLAMA
Posłuchaj
- Prof. Matczak rzeczywiście rozpętał "burzę" w Internecie. [...] Jeśli ktoś chce pracować dłużej, to oczywiście ma do tego prawo. Natomiast nie możemy wprowadzać rzeczywistości, w której jesteśmy zmuszeni do tego, żeby pracować 12, czy 16 godzin dziennie, po to, żeby w miarę normalnie funkcjonować. Chodzi o to, żeby jednak człowiek miał możliwość także robienia czegoś innego, niż tylko wykonywania obowiązków zawodowych - podkreślił gość audycji.
Jak zaznaczył, kwestia zwiększonej liczby godzin pracy jest powiązana z potrzebami, które mamy.
- Jeśli będę pracował jeszcze dłużej, to będę generował nadwyżki, które nie są mi potrzebne do zaspokojenia podstawowych potrzeb (8 godzinami pracy nawet jestem w stanie na coś więcej sobie pozwolić). To jest mój wybór, czy wolę mieć "święty spokój", czy kupić sobie lepszy samochód - podsumował Marek Zuber
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: Marek Zuber (ekonomista)
Data emisji: 24.10.2021
REKLAMA
Godzina: 18.35
kmp
REKLAMA