Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią. Prof. Grochmalski: radykalność tego procesu będzie narastała

- To element strategii, która wpisuje się w szereg operacji realizowanych przez Federację Rosyjską, komponent destabilizacji Unii Europejskiej i Polski, jako kluczowego partnera NATO na wschodniej flance - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog, ekspert ds. międzynarodowych.

2021-10-26, 12:55

Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią. Prof. Grochmalski: radykalność tego procesu będzie narastała
Podlaska policja wyjaśnia sprawę zatrzymania i znieważenia żołnierzy przez grupę młodzieży. Foto: twitter.com

Dwóch żołnierzy Wojska Polskiego ucierpiało w ataku migrantów na polsko-białoruskiej granicy. Cudzoziemcy próbowali siłowo sforsować zabezpieczenia i przedostać się do Polski.

Powiązany Artykuł

Waldemar Paruch 1200.jpg
"Argumenty opozycji są wykorzystywane przeciw Polsce". Prof. Paruch o kryzysie migracyjnym

Prof. Piotr Grochmalski zwracał uwagę, że na sytuację na granicy Polski z Białorusią należy spoglądać w szerszym kontekście działań Rosji. - Mamy do czynienia z całym kompleksem wydarzeń, to m.in. list byłego prezydenta Rosji Miedwiediewa skierowany do Ukraińców, bardzo radykalny, puenta jest taka, że oczekuje na przewrót w tym kraju - przypominał.

- Mamy do czynienia z całym kompleksem działań, wpisanych w kontekst "wojny mentalnej", jak to określa jeden z doradców Putina. To także dzieje się na naszej granicy - podkreślił.

Ekspert zauważył, że można wnioskować, jak będzie przebiegał dalszy rozwój wydarzeń. - Będzie narastała radykalność tego procesu. Jest cały szereg dokumentów i analiz mówiących o wzroście eskalacji konfliktów na świecie. Ostatnia doktryna wojenna Rosji mówi o strategicznym charakterze wojny z Zachodem. Jesteśmy traktowani jako strategiczny wróg, a Polska jest kluczowym elementem prowadzonej wojny - ocenił.

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Prof. Piotr Grochmalski o sytuacji na granicy z Białorusią (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 19:29
+
Dodaj do playlisty

- Putin w rocznicę rozpadu ZSRR może chcieć potwierdzić swoją silną pozycję i powrót do punktu wyjścia. Stąd także szantaż gazowy wobec Europy czy sygnał przesunięcia wojsk rosyjskich na granicę ukraińską, największe manewry od czasów II wojny światowej, budowa baz na Białorusi. Mamy szereg takich wydarzeń - stwierdził i przypominał o rosyjskiej koncepcji "ataku na ducha narodu".

- To strategia demoralizacji, stąd wydarzenia mające prowokować ludzi, którzy nie mają świadomości czegoś takiego, jak polska racja stanu i pojawiają się na granicy. Realizują strategię rosyjską w ramach "wojny mentalnej" - mówił prof. Piotr Grochmalski.

Czytaj także:

Kryzys migracyjny przy granicy z Białorusią trwa od ponad dwóch miesięcy. Straż Graniczna podała, że tylko od początku października odnotowano ok. 13,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

W związku z sytuacją najpierw od 2 września na 30 dni, a potem na kolejne 60 dni wprowadzono stan wyjątkowy. Obowiązuje on w 183 miejscowościach w pasie przygranicznym w województwach podlaskim i lubelskim.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Gość: prof. Piotr Grochmalski

Data emisji: 26.10.2021

Godzina emisji: 11.08

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej