more_horiz

Michał Perzyński o podwyżkach cen energii: mają związek z odbiciem europejskiej gospodarki po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 12:17
- Podwyżka cen energii jest bezpośrednio związana z odbiciem gospodarki europejskiej po pandemii COVID-19. Zadziałały tu odwieczne prawa wolnego rynku, popytu i podaży - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński, publicysta biznesalert.pl.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixaby/public domain

W Glasgow trwa konferencja klimatyczna ONZ - COP26. Przez niemal dwa tygodnie delegaci z prawie 200 państw świata będą negocjowali między innymi reguły globalnego handlu prawami do emisji dwutlenku węgla oraz deklaracje krajów w sprawie walki z ociepleniem, czyli ich zobowiązania do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Konferencja zbiegła się w czasie z drastyczną podwyżką cen energii.

peijing free pekin free panorama chiny free shutt 1200 .jpg
"Zwiększono limity emisji CO2, sytuacja gospodarcza się poprawia". Ekspert OSW o Chinach

Prawa wolnego rynku

Michał Perzyński powiedział, że działania prowadzone w ramach polityki klimatycznej są szczególnie odczuwane przez Polskę. - Polityka klimatyczna w przypadku Polski ma rzeczywiste przełożenie na ceny energii z powodu cen uprawnień do emisji CO2. Są to opłaty od emisji dwutlenku węgla. Tym systemem są objęte przede wszystkim elektrownie - powiedział.

- W Polsce mamy nadal 70 proc. energii z węgla, dlatego tak to boleśnie odczuwamy. COP26 zbiegł się akurat w czasie z kryzysem energetycznym i trudno coś na to poradzić - dodał.

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył przy tym, że podwyżki w sektorze energetycznym nie są jednak tylko polskim problemem, ale dotyczą całej gospodarki w Europie. - Podwyżka cen energii jest bezpośrednio związana z odbiciem gospodarki europejskiej po pandemii COVID-19. Zadziałały tu odwieczne prawa wolnego rynku – popytu i podaży. Im produkt jest bardziej pożądany, tym jest droższy - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy


Posłuchaj
20:37 PR24_mp3 2021_11_03-11-08-19.mp3 Michał Perzyński o podwyżkach cen energii i polityce klimatycznej ("Gość PR24")

 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Mirosław Skowron

Gość: Michał Perzyński (portal BiznesAlert.pl)

Data emisji: 03.11.2021

Godzina emisji: 11:08

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem