more_horiz

Michał Perzyński o podwyżkach cen energii: mają związek z odbiciem europejskiej gospodarki po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 12:17
- Podwyżka cen energii jest bezpośrednio związana z odbiciem gospodarki europejskiej po pandemii COVID-19. Zadziałały tu odwieczne prawa wolnego rynku, popytu i podaży - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński, publicysta biznesalert.pl.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixaby/public domain

W Glasgow trwa konferencja klimatyczna ONZ - COP26. Przez niemal dwa tygodnie delegaci z prawie 200 państw świata będą negocjowali między innymi reguły globalnego handlu prawami do emisji dwutlenku węgla oraz deklaracje krajów w sprawie walki z ociepleniem, czyli ich zobowiązania do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Konferencja zbiegła się w czasie z drastyczną podwyżką cen energii.

peijing free pekin free panorama chiny free shutt 1200 .jpg
"Zwiększono limity emisji CO2, sytuacja gospodarcza się poprawia". Ekspert OSW o Chinach

Prawa wolnego rynku

Michał Perzyński powiedział, że działania prowadzone w ramach polityki klimatycznej są szczególnie odczuwane przez Polskę. - Polityka klimatyczna w przypadku Polski ma rzeczywiste przełożenie na ceny energii z powodu cen uprawnień do emisji CO2. Są to opłaty od emisji dwutlenku węgla. Tym systemem są objęte przede wszystkim elektrownie - powiedział.

- W Polsce mamy nadal 70 proc. energii z węgla, dlatego tak to boleśnie odczuwamy. COP26 zbiegł się akurat w czasie z kryzysem energetycznym i trudno coś na to poradzić - dodał.

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył przy tym, że podwyżki w sektorze energetycznym nie są jednak tylko polskim problemem, ale dotyczą całej gospodarki w Europie. - Podwyżka cen energii jest bezpośrednio związana z odbiciem gospodarki europejskiej po pandemii COVID-19. Zadziałały tu odwieczne prawa wolnego rynku – popytu i podaży. Im produkt jest bardziej pożądany, tym jest droższy - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy


Posłuchaj
20:37 PR24_mp3 2021_11_03-11-08-19.mp3 Michał Perzyński o podwyżkach cen energii i polityce klimatycznej ("Gość PR24")

 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Mirosław Skowron

Gość: Michał Perzyński (portal BiznesAlert.pl)

Data emisji: 03.11.2021

Godzina emisji: 11:08

dz

Zobacz także

Zobacz także