Rzecznik Praw Dziecka: 15 proc. młodszych dzieci jest chronicznie smutnych, to niepokojące
- W odniesieniu do samopoczucia psychicznego dzieci i młodzieży mamy dane niepokojące w niektórych grupach dzieci i młodzieży. Niepokojące jest to, że ok. 15 proc. młodszych dzieci czuje się cały czas smutnych. Ale to się pokrywa z wynikami dotyczącymi chociażby rodziny i szkoły - rodzina i szkoła są czynnikami chroniącymi - mówił w Polskim Radiu 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
2021-11-07, 10:53
Trwa kampania "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje", skierowana do dzieci, młodzieży i rodziców. Celem zainaugurowanej w czwartek akcji Ministerstwa Zdrowia jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży. W Polskim Radiu 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak mówił o potrzebie poświęcania dzieciom nie tylko czasu, ale i uwagi.
Powiązany Artykuł
"Polscy uczniowie lubią szkołę, ale zadowolenie maleje z wiekiem". Raport o jakości życia dzieci i młodzieży
Największe badania od 20 lat
Gość PR24 powiedział, że w maju i czerwcu bieżącego roku przeprowadził badania zakrojone na szeroką skalę (największe od blisko 20 lat), dotyczące jakości życia dzieci w Polsce. Wynika z nich wiele pozytywnych informacji. Okazuje się, że dzieci generalnie lubią szkołę i w czasie pandemii w większości tęsknią za szkołą i nauczycielami.
- "Musimy być dla dzieci autorytetami i mentorami". Mikołaj Pawlak na kongresie "Wychowanie trwa wiecznie"
- Wsparcie po urodzeniu dziecka z niepełnosprawnością. Wdówik o szczegółach ustawy "Za życiem"
Także w odniesieniu do relacji w rodzinie wyniki są dość pozytywne. - Ponad 80 proc. dzieci uważa rodzinę za bardzo ważną, czują się rozumiane. Oczywiście jest 15-20 proc. dzieci i młodzieży mających większe potrzeby, tu musimy działać interwencyjnie - mówił.
REKLAMA
Jak wyjaśnił, kolejnym elementem tych badań jest zagadnienie dotyczące samopoczucia psychicznego. - Tutaj faktycznie mamy dane niepokojące w niektórych grupach dzieci i młodzieży. Niepokojące jest to, że ok. 15 proc. młodszych dzieci czuje się cały czas smutnych. Ale to się pokrywa z wynikami dotyczącymi chociażby rodziny i szkoły - rodzina i szkoła są czynnikami chroniącymi - dodał.
Ważna infolinia
Powiązany Artykuł
"Jest miłość, ale brakuje czasu". Mikołaj Pawlak o polskiej rodzinie
W związku z tym Rzecznik Praw Dziecka postanowił - wspólnie z ministrami edukacji i nauki oraz zdrowia - rozpocząć rozległe działania systemowe związane z potrzebą interwencji u tych dzieci. Mikołaj Pawlak wymienił te działania: Ministerstwo Zdrowia uruchamia kampanię "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje". Jednocześnie Ministerstwo Edukacji i Nauki działa w kierunku rozpropagowania pomocy psychologicznej w szkołach.
Wszystkie te akcje potrzebują jednego, centralnego "miejsca", które będzie je łączyć. Tę funkcję pełni telefon zaufania RPD: 800 12 12 12. Infolinia oferuje doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom. Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. Młodzi ludzie, którzy od zwykłej rozmowy telefonicznej wolą komunikator, mogą skorzystać z chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka.
Mikołaj Pawlak apelował także do rodziców o uważność na to, co przeżywają dzieci.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Mikołaj Pawlak (Rzecznik Praw Dziecka)
Data emisji: 07.11.2021
Godzina emisji: 09.09
IAR/PR24/jmo
Polecane
REKLAMA