Maria Libura: czwarta fala przyspieszyła w najbardziej ponurym scenariuszu

2021-11-09, 16:01

Maria Libura: czwarta fala przyspieszyła w najbardziej ponurym scenariuszu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/mikeforemniakowski

- Nawet najbardziej pesymistyczne prognozy okazały się nazbyt optymistyczne - skomentowała w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert ds. zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mówiąc o rozwoju czwartej fali koronawirusa w Polsce.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, ostatniej doby odnotowano 13 644 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia. Z powodu COVID-19 lub schorzeń współistniejących z zakażeniem wirusem zmarło 220 osób.

Powiązany Artykuł

paszport covidowy certyfikat free shutterstock 1200.jpg
Większość Polaków chce sprawdzania szczepień i testów. Zobacz nowy sondaż

Gość audycji zaznaczyła, że czwarta fala zachorowań na COVID-19 "przyspieszyła w ponurym scenariuszu". - Nawet najbardziej pesymistyczne prognozy, które wynikały z modelowania, okazały się trochę nazbyt optymistyczne - oceniła Maria Libura.

Posłuchaj

Maria Libura o rozpędzającej się IV fali koronawirusa w Polsce (Temat dnia/Gość PR24) 10:02
+
Dodaj do playlisty

Ekspert ds. zdrowia oceniła, że bardzo prawdopodobne jest to, że powtórzy się sytuacja, w której system zdrowia zostanie przeciążony ze względu na liczbę pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. - Na razie ma to charakter regionalny - wskazała.

Negowanie choroby pogarsza sytuację epidemiczną

Zauważyła, że niebezpiecznym paradoksem jest sytuacja, z której pacjenci negujący epidemię i uważają, że zakażenie SARS-CoV-2 nie jest groźne. - To przekonanie opóźnia decyzję o testowaniu - pacjenci czekają ze zgłoszeniem się z objawami do lekarza pierwszego kontaktu do czasu, kiedy jest z nimi źle - podkreśliła Libura.

Powiązany Artykuł

Waldemar Kraska 1200.jpg
"Do szpitali trafiło już ponad 10 tys. osób". Wiceminister zdrowia o czwartej fali koronawirusa w Polsce

Czytaj także:

Wymieniła dwie najważniejsze konsekwencje tej sytuacji - zaawansowane stadium choroby, często wymagające hospitalizacji oraz rozprzestrzenianie wirusa w najbliższym otoczeniu. - Zanim otrzymają wynik i są przekonani, że chorują na grypę lub zwykłe przeziębienie przyczyniają się do rozprzestrzeniania się wirusa w swoim środowisku - tłumaczyła.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: Maria Libura (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)

Data emisji: 09.11.2021

Godzina emisji: 15.08

PR24/st

Polecane

Wróć do strony głównej