more_horiz

"To wysłanie sygnału w kierunku Mińska". Prof. Zenderowski o uruchomieniu artykułu 4 NATO

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 12:22
- Uruchomienie artykułu 4 Traktatu Północnoatlantyckiego to wysłanie takiego bardzo jasnego komunikatu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Radosław Zenderowski, politolog i socjolog, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis
granica 1200 pap.jpg
Polska skorzysta z art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego? Wiceszef MSZ wyjaśnia

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego przewiduje, że państwo może zwołać konsultacje, jeśli uważa, że zagrożone są bezpieczeństwo, integralność terytorialna czy niezależność polityczna jego lub innego członka Sojuszu. Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że wraz z premierami Litwy i Łotwy dyskutuje nad uruchomieniem tego artykułu. Szef rządu uważa, że takie rozwiązanie wydaje się coraz bardziej potrzebne. Jak podkreślił, w obecnej sytuacji nie wystarczy publiczne wyrażanie zaniepokojenia, ale potrzebne są konkretne działania i zaangażowanie całego NATO.

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Radosław Zenderowski wskazał, że "uruchomienie artykułu 4 Traktatu Północnoatlantyckiego to wysłanie bardzo jasnego komunikatu, że jesteśmy gotowi na umiędzynarodowienie tej kwestii". - Do tej pory wydaje się, że była to kwestia bilateralna w relacjach polsko-białoruskich - zaznaczył.

Posłuchaj
11:12 PR24_mp3 2021_11_15-11-33-07.mp3 Prof. Radosław Zenderowski: powołanie artykułu 4 to wysłanie sygnału w kierunku Mińska (Polskie Radio 24)

- Powołanie się na ten artykuł to jest wysłanie sygnału w kierunku Mińska, a może nawet przede wszystkim Moskwy, że jesteśmy gotowi na współdziałanie w ramach szerszego formatu - podkreślił. - Formatu natowskiego, i że postrzegamy to zagrożenie, które pojawiło się na naszej granicy, nie tyle w kategoriach granicy polsko-białoruskiej, ale jako zagrożenie generalne NATO jako instytucji międzynarodowej - dodał.

Jak podkreślił profesor UKSW, "celem Rosji, takim dalekosiężnym, jest przede wszystkim osłabienie Europy".


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Radosław Zenderowski, politolog i socjolog, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW w Warszawie

Data emisji: 15.11.2021

Godzina: 11.33

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem