more_horiz

Bobołowicz ostrzega: Federacja Rosyjska jest gotowa do uderzenia na Ukrainę od strony Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 15:21
- Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego mówi o tym, że Rosjanie są gotowi do ataku na Ukrainę przy wykorzystaniu różnych sił zbrojnych łącznie z lotnictwem i operacjami specjalnymi, jak i desantem ponad 3,5 tys. żołnierzy, co Rosja przećwiczyła w ramach ćwiczeń Zapad 2021 - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, dziennikarz i ekspert ds. wschodnich.
Federacja Rosyjska skoncentrowała w pobliżu granicy z Ukrainą ponad 92 tys żołnierzy
Federacja Rosyjska skoncentrowała w pobliżu granicy z Ukrainą ponad 92 tys żołnierzyFoto: Maksim Safaniuk/ Shutterstock

Tematem rozmowy była sytuacja na Ukrainie. A dokładniej to, że Rosja utrzymuje w rejonie granicy z Ukrainą około 90 tysięcy żołnierzy, a od niedawna zacieśnia współpracę z Białorusią i zwiększa tam obecność wojskową.

- Początkowe informacje były dziwne, bo z jednej strony źródła, media zachodnie mówiły, że następuje koncentracja rosyjskich wojsk, a Ukraina wtedy sceptycznie się do tego odnosiła. Jednak ostatnio ta sytuacja się zmieniła i można powiedzieć, że głosy oficjalnej Ukrainy współgrają z informacjami, które do nas docierają z zachodnich mediów - tłumaczył Paweł Bobołowicz.

Dodał, że Federacja Rosyjska skoncentrowała w pobliżu granicy z Ukrainą ponad 92 tys. żołnierzy i według szefa głównego Ministerstwa Obrony Ukrainy Rosja jest gotowa do ataku na to państwo na przełomie stycznia i lutego 2022 roku. 

Powiedział też, że "szef ukraińskiego wywiadu wojskowego mówi o tym, że Rosjanie są gotowi do tego ataku przy wykorzystaniu różnych sił zbrojnych łącznie z lotnictwem i operacjami specjalnymi, jak i desantem ponad 3,5 tys. żołnierzy, co Rosja przećwiczyła w ramach ćwiczeń Zapad 2021". - Miałby być też wykorzystany desant od strony morskiej, aby uderzyć na Ukrainę, oprócz tych łatwo identyfikowanych kierunków, czyli z północy, tu gdzie graniczy z Ukrainą czy ze wschodem. Jako nowy kierunek ataku podawany jest kierunek białoruski. Również stamtąd Federacja Rosyjska jest gotowa do tego, aby na Ukrainę uderzyć - poinformował gość Polskiego Radia 24.

Czytaj więcej:


Posłuchaj
13:48 PR24_AAC 2021_11_25-14-07-14.mp3 Gościem Polskiego Radia 24 był Paweł Bobołowicz, dziennikarz i ekspert ds. wschodnich

Więcej w nagraniu. 

*** 

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: Paweł Bobołowicz (dziennikarz, ekspert ds. wschodnich)

Data emisji: 25.11.2021

Godz. emisji: 14.09

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem