more_horiz

Talaga: wydaje się, że celem jest Ukraina, nie Polska. Rosja nie jest gotowa na konflikt z NATO

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:38
- Fakty są takie, że mamy do czynienia z dwojakim kryzysem. Po pierwsze z tym, co dzieje się na polskiej granicy z Białorusią, a po drugie z koncentrowaniem się wojsk rosyjskich wokół Ukrainy. Oba te kryzysy powiązane są ze sobą, o czym otwarcie mówi prezydent Rosji - Władimir Putin - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. 
Andrzej Talaga
Andrzej TalagaFoto: PR24

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej pojawia się coraz więcej informacji. Mówi się o tym, że Rosja gromadzi siły przy granicy z Ukrainą, ale też umacnia się militarnie na samej Białorusi. Z uwagi na te wydarzenia Magdalena Złotnicka zapytała swojego gościa, w jakim kierunku będzie się w tym momencie rozwijał konflikt.

- Nikt nie wie, jaka jest przyszłość. Gdybyśmy to wiedzieli, moglibyśmy się przygotować, ale możemy tylko pospekulować albo zwrócić uwagę na to, co jest najbardziej prawdopodobne - powiedział Andrzej Talaga.

- Fakty są takie, że mamy do czynienia z dwojakim kryzysem. Po pierwsze z tym, co dzieje się na polskiej granicy z Białorusią, a po drugie z koncentrowaniem się wojsk rosyjskich wokół Ukrainy. Oba te kryzysy powiązane są ze sobą, o czym otwarcie mówi prezydent Rosji - Władimir Putin. Jeden i drugi są przykrywką, żeby uderzyć gdzie indziej, albo zainicjować ten kryzys, o który chodzi Rosji - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Dodał, że "hipotetycznie wydaje się, że Ukraina jest bardziej celem". - Dlatego, że Rosjanie, jakkolwiek agresywnie by się nie zachowywali, zwłaszcza w sferze werbalnej, są bardzo ostrożni. Wydaje się, że w tej chwili nie będą ryzykować konfliktem z państwem NATO - mówił gość audycji. - Z żadnym państwem, czy to Polską, czy krajami bałtyckimi. Nie są gotowi na eskalację, na odpowiedź. Nigdy nie mogą być pewni czy ona się pojawi, czy też nie - kontynuował. 

Jeśli chodzi o Ukrainę, pomimo gwarancji, które padają z różnych ust, nawet Francji, ale też i Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz USA, to ten kraj nie jest powiązany z nimi żadnym paktem wojskowym. Nie mają żadnego obowiązku pomagać Ukrainie. Mogą to czynić, ale mogą też zaprzestać tych czynności w każdej chwili. Tam jest dużo większa możliwość manewru i osiągnięcia sukcesu - ocenił Andrzej Talaga.

Posłuchaj
12:17 PR24_AAC 2021_11_25-11-17-45.mp3 Gościem Polskiego Radia 24 był Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka 

Gość: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina: 11:09

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem