"Był najwybitniejszym przedstawicielem ówczesnego pokolenia". Politolog wspomina Maurycego Mochnackigo
- Był twórcą i człowiekiem, który opisał istnienie polskiego narodu politycznego w Europie monarchów, gdzie nie narody były suwerenami lecz władcy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, Uniwersytet Łódzki).
2021-11-26, 14:52
W Auxerre w regionie Burgundia zostaną dziś uroczyście pożegnane szczątki Maurycego Mochnackiego. Profesor Przemysław Żurawski vel Grajewski przybliżył na antenie Polskiego Radia 24 dorobek życiowy powstańca listopadowego i wybitnego przedstawiciela Wielkiej Emigracji.
"Naród istnieje, kiedy uzna się w jestestwie swoim"
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Maurycy Mochnacki "był najwybitniejszym przedstawicielem ówczesnego pokolenia. Wskazał, że łączył on "talenty pióra z męstwem osobistym". - Był twórcą i człowiekiem, który opisał istnienie polskiego narodu politycznego w Europie monarchów, gdzie nie narody były suwerenami lecz władcy - powiedział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
- Polski fenomen polityczny narodu, pozbawionego własnego państwa, podzielonego między zaborców, a mimo to zachowującego podmiotowość polityczną, jak napisał Mochnacki »naród istnieje, kiedy uzna się w jestestwie swoim«, czyli kiedy nabierze świadomości istnienia. Opisał naród jako wspólnotę polityczną, a nie wyłącznie jako pewien związek etniczny - mówił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Maurycy Mochnacki kochał Polskę uczuciem gorącym i romantycznym, wielbił jej wielkość historyczną i tradycje wolnościowe, a miłość ta "była jego jedyną namiętnością". Był przy tym twardym realistą. W sporach z liberałami przywiązanymi do doktryn politycznych francuskiego teoretyka tego nurtu pisał: "Cały tom ksiąg Benjamina Constanta de Rebecque nie stanie nam za pół szwadronu jazdy". Jego lewicowość i radykalizm doby wojny polsko-rosyjskiej 1831 roku miały swe źródło w dążeniu do wydobycia z ludu polskiego maksimum siły wojskowej dla walczącego z najazdem rosyjskim kraju.
REKLAMA
Mochnacki zostanie pochowany na Powązkach
27 listopada sprowadzone zostaną do Polski z cmentarza miejskiego we francuskim Auxerre i uroczyście pochowane na Powązkach w ramach oficjalnego pogrzebu państwowego i w oprawie ceremoniału wojskowego doczesne szczątki jednego z najbłyskotliwszych umysłów i największych charakterów jakie posiadała Polska – Jej wiernego i ofiarnego w swej miłości ku niej syna - Maurycego Mochnackiego (1803-1834).
Niemal dwa lat temu premier Mateusz Morawiecki zlecił działania, aby odnaleźć i sprowadzić do Polski prochy Mochnackiego, którego nazwał "wybitnym architektem polskiej tożsamości". - Dla rodziny jest to wielkie przeżycie. Jestem cały czas w szoku że Maurycy został znaleziony i że wraca do Polski - powiedziała Polskiemu Radiu Marta Ławacz, spokrewniona z Maurycym Mochnackim.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia"
REKLAMA
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 26.11.2021
Godzina: 13.33
REKLAMA
PR24/nt
Polecane
REKLAMA