more_horiz

"To jest już bardziej rosyjska gra niż Łukaszenki". Ekspert OSW o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 16:40
- Łukaszenka musi wchodzić w tę grę, bo nie ma innego wyjścia. Jest zależny od Rosji. Mam nawet wrażenie, że utracił on już suwerenność w polityce zagranicznej. Cały kryzys migracyjny, szczególnie na obecnym etapie, to jest już bardziej rosyjska gra niż Łukaszenki - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
Kreml wykorzystuje zależność Białorusi do udziału w konflikcie z Ukrainą
Kreml wykorzystuje zależność Białorusi do udziału w konflikcie z Ukrainą Foto: Shutterstock/Leonid200922

Jak poinformował białoruski minister obrony Wiktar Chrenin, Białoruś i Rosją planują manewry w ramach zabezpieczania granicy południowej z Ukrainą.

Sytuację skomentował Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- Po 9 sierpnia zeszłego roku mamy na Białorusi poważną zmianę - załamania dialogu z Zachodem, jest pełna izolacja Białorusi. [...] Autorytarny kraj przekształca się w totalitaryzm. Postępuje też uzależnienie od Rosji, bo siłą rzeczy jest ona jedynym sojusznikiem Białorusi - przypomniał.  

W ocenie rozmówcy PR24 Białoruś jest już gotowa przystąpić do wojny.

- Rosyjskie wojska gromadzą się na jej terytorium, chcą wyjść z Homla, przez Czernichów na Kijów. Dużo taniej i prościej jest straszyć wojną, niż ją wszczynać. Myślę, że na Kremlu też to rozumieją - zaznaczył.

Władze w Kijowie informują o koncentracji ok. 90 tys. rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą. Dane wywiadowcze wskazują również na istnienie konkretnych planów, sugerujących ponowną rosyjską inwazję na Ukrainę tej zimy. Część ekspertów uważa, że do ewentualnego ataku mogłoby dojść także z terytorium Białorusi.

Posłuchaj
23:28 PR24_mp3 2021_11_29-15-34-03.mp3 Kamil Kłysiński o roli Białorusi w konflikcie rosyjsko-ukraińskim ("Temat dnia/Gość PR24") 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel 

Gość: Kamil Kłysiński (OSW)

Data emisji: 29.11.2021

Godzina: 15.34

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem