more_horiz

Co może być zagrożeniem dla utrzymania większości w Sejmie? Politolog wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 10:02
- Obóz rządzący przyzwyczaił się, że utrzymanie większości - zresztą bardzo niewielkiej - to jest pewna sztuka i to jest zadanie niewątpliwie trudne. Na pewno ta arytmetyka w Sejmie jest kwestią istotną, jeśli chodzi o sprawne zarządzanie państwem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki.
Politolog: największym zagrożeniem dla utrzymania sejmowej większości mogą być zjawiska natury społecznej czy ekonomicznej
Politolog: największym zagrożeniem dla utrzymania sejmowej większości mogą być zjawiska natury społecznej czy ekonomicznejFoto: Mateusz Marek/PAP

Gość audycji był pytany o możliwe trudności związane z utrzymaniem większości w Sejmie przez rządzących, które mogą być powodowane między innymi ostatnimi doniesieniami na temat działań wiceministra sportu Łukasza Mejzy.

W jego ocenie "obóz rządzący się przyzwyczaił, że utrzymanie większości - zresztą bardzo niewielkiej - to jest pewna sztuka i to jest zadanie niewątpliwie trudne". - Na pewno ta arytmetyka w Sejmie jest kwestią istotną, jeśli chodzi o sprawne zarządzanie państwem - zaznaczył.

Jak dodał, największym zagrożeniem dla utrzymania sejmowej większości mogą być "zjawiska natury społecznej czy ekonomicznej". Wskazał, że "szczególnie od kwestii inflacji i jej stopnia będzie zależała w dużym stopniu przyszłość polityczna Zjednoczonej Prawicy".

Wizerunek rządu

Gość audycji tłumaczył, że w Sejmie nie ma stabilnej większości, ale to się zmienia w przedziale czasowym. - Myślę, że ta większość mimo wszystko zostanie utrzymana mimo zawirowań związanych z osobą wiceministra Mejzy. Ale przede wszystkim oczekiwalibyśmy, żeby w tym zakresie decydowało prawo, a nie względy polityczne, ponieważ jakikolwiek próby ratowania pozaprawnego większości byłyby pyrrusowym zwycięstwem - wskazał. Dodał, że jeśli zarzuty wobec wiceministra sportu zostaną potwierdzone, to - w jego ocenie - "nawet odejście jednego posła nie zmieni radykalnie sytuacji".

Posłuchaj
09:55 PR24_mp3 2021_12_01-07-49-15.mp3 Dr Krzysztof Kawęcki o kwestiach wizerunkowych rządzących ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Dr Krzysztof Kawęcki odniósł się także do wizerunku rządzących. - To jest szersze zagadnienie i ono jest na pewno kwestią bardzo istotną - podkreślił. Dodał, że wpływ na nią ma między innymi wiarygodność rządu, a także sprawy społeczno-ekonomiczne. Jak wskazał, rozwój inflacji będzie miał w tej sprawie zasadnicze znaczenie.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

***
Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: dr Krzysztof Kawęcki (politolog)

Data emisji: 1.12.2021

Godzina: 7:47

ng

Zobacz także

Zobacz także