more_horiz

Świąteczne podróże w dobie pandemii. Dr Afelt: to może być ponownie powodem kłopotu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 19:01
- Rozpoczynają się przyloty do Polski rodzin zza granicy. Jeżeli będziemy postępowali tak, jak to było rok temu o tej samej porze, czyli będą do Polski wpuszczone samoloty z naszymi rodakami bez kontroli sanitarnej, to mamy pełną szansę, by kolejny wariant w Polsce był powodem kłopotu - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Aneta Afelt z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Damian Pankowiec/ Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że we wtorek lub w środę przedstawiony zostanie drugi pakiet obostrzeń, m.in. taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną. Ma to być odpowiedź na mutację wirusa omikron. Premier zapowiedział "wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach". - Będziemy również dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach, dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa omikron, który pewnie już jest w Polsce - podkreślił szef rządu. 

Komentarz eksperta

- Jako członkowie ds. COVID-19 przy PAN, od lata mówimy o tym, że należy wprowadzić restrykcje dotyczące wymiany społecznej w przestrzeni publicznej, w szczególności zamkniętej, a więc w kinach, restauracjach, miejscach pracy, urzędach. Te obostrzenia powinny dotyczyć przede wszystkim przestrzegania zasad epidemiologicznych tych starych, a więc: dystans, maseczka, dezynfekcja dłoni i wietrzenie - powiedziała dr Aneta Afelt z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. 

Gość "Tematu dnia" wskazała, że istnieją w Polsce testy, dające szybki wynik badania zakażenia koronawirusem wskutek czego można poddać się "autokwarantannie". - Mamy też paszporty covidowe. To, że z tego nie korzystamy wzorem innych krajów nie jest odpowiedzialne ze strony decydentów. Nie oszukujmy rzeczywistości. W tej chwili w Polsce mamy do czynienia z tzw. falą jesienną, gdzie idziemy na odporność populacyjną. Obostrzenia, które zostały zaproponowane od 1 grudnia na tym etapie rozwoju epidemii nie mają żadnego znaczenia. Jesteśmy spóźnieni z działaniami wewnątrz kraju- wskazała. 

- Być może, biorąc pod uwagę położenie kraju poza dużymi portami lotniczymi, poza dużą wymianą ludności międzynarodowej, mamy jeszcze szansę na to, by nie rozgościł się u nas omikron. Być może - podkreśliła. Dodała jednocześnie, że jest 6 grudnia, a więc "rozpoczynają się przyloty do Polski rodzin zza granicy".

- Jeżeli będziemy postępowali tak, jak to było rok temu o tej samej porze, czyli będą do Polski wpuszczone samoloty z naszymi rodakami, z naszymi rodzinami bez kontroli sanitarnej, bez niezbędnego kordonu sanitarnego przewidującego choćby możliwość wstrzymania podróżnych przed opuszczeniem portu lotniczego przed wykonaniem testu genetycznego, mamy pełną szansę, by kolejny wariant w Polsce był powodem kłopotu - wskazała dr Aneta Afelt. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:09 AnetaFelt--PR24_mp3 2021_12_06-17-48-51.mp3 Dr Aneta Afelt: jest ryzyko. by kolejny wariant w Polsce był powodem kłopotu ("Temat dnia/ Gość Pr24")

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyAleksander Ziemiańczyk

Gość: dr Aneta Afelt (Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW)

Data emisji: 6.12.2021

Godzina emisji: 17.47

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem