more_horiz

Bernacki: KE powinna reagować na zmieniającą się rzeczywistość, tymczasem mamy indolencję i martwotę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 16:20
- UE przypomina dinozaura, któremu inny dinozaur odgryza ogon, a ten pierwszy dopiero po jakimś czasie poczuje, że coś jest nie tak z jego ogonem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki, pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.
W. Bernacki w PR24: KE powinna reagować na zmieniającą się rzeczywistość, tymczasem mamy indolencję i martwotę
W. Bernacki w PR24: KE powinna reagować na zmieniającą się rzeczywistość, tymczasem mamy indolencję i martwotęFoto: PR24

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd wysyła kolejne pismo do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zmniejszenie VAT na paliwa. Gość PR24 przypomniał przy tym, że do struktury, jaką jest Unia Europejska, Polska systematycznie odprowadza określone kwoty pieniędzy choćby z tytułu VAT.

"Indolencja i martwota"

- Ale mamy kwestię np. reformy wymiaru sprawiedliwości i co do niej jesteśmy w sporze z Unią Europejską, ponieważ uważamy, że Polska na mocy traktatu lizbońskiego ma prawo do dokonywania reformy zgodnie z polską konstytucją. Polska jako członek Wspólnoty z drugiej strony ma prawo zgłaszać do różnych agend wnioski, by Unia podejmowała konkretne działania - przypomniał wiceminister edukacji i nauki.

Zauważył jednocześnie, że unijne instytucje powinny szybciej reagować na zmieniającą się rzeczywistość, ale tak jak w wypadku reformy wymiaru sprawiedliwości przeważa pogląd polityczny, to podobnie w sprawie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego o obniżenie VAT, mamy do czynienia z indolencją i martwotą.

Czytaj także:

Sejm znowelizował niedawno ustawę o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona m.in. obniżkę do minimum, na które pozwalają regulacje unijne, stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 do 31 grudnia br. i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r.

Według uzasadnienia ustawy po obniżce grudniowej olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (a po uwzględnieniu VAT – o 10 gr), a od 1 stycznia do 31 maja – o 5 gr na litrze (o 6 gr z VAT). Benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia – o 11 gr/l (z VAT o 18 gr na litrze).


Posłuchaj
24:11 PR24_mp3 2021_12_14-15-33-38.mp3 W. Bernacki w PR24: KE powinna reagować na zmieniającą się rzeczywistość, tymczasem mamy indolencję i martwotę ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Włodzimierz Bernacki (wiceminister edukacji i nauki, pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki)

Data emisji: 14.12.2021

Godzina: 15:33

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem