more_horiz

"Spodziewam się happy endu". Dr Grzegorz Gil o negocjacjach ws. KPO

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 15:00
- Szczyt będzie ciekawy, ale nie spodziewam się fajerwerków, agenda jest znana. W sprawie KPO natomiast, spodziewam się jednak happy endu i sytuacji win win - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil z UMCS w Lublinie.
- Wyraźny sygnał dla Brukseli - dr G. Gil o zablokowaniu przez Polskę planu priorytetów legislacyjnych UE
- Wyraźny sygnał dla Brukseli - dr G. Gil o zablokowaniu przez Polskę planu priorytetów legislacyjnych UE Foto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Polska zdecydowała o zablokowaniu planu priorytetów legislacyjnych Unii Europejskiej na 2022 rok z powodu braku akceptacji KPO przez KE. Służby prawne Rady zdecydowały jednak, że w tej sprawie nie jest wymagana jednomyślność, a większość kwalifikowana i uznały, że plan został przyjęty.

- Próba zablokowania tych prac nie będzie skuteczna z powodu procedur, ale jest to sygnał wysłany do Brukseli, że czekamy na przyjęcie i zaakceptowanie Krajowego Planu Odbudowy. Swoją drogą nie dziwię się ruchowi Polski, choć spodziewam się happy endu i sytuacji win win w sprawie KPO - podkreślił ekspert.

"KE nie jest super rządem"

Sprawa jest precedensowa, bo dotychczas plany były przyjmowane jednomyślnie, ale nie były kwestionowane przez kraje członkowskie. Polskę w tym względzie poparły Węgry. Z informacji PAP wynika, że kwestia była dyskutowana na posiedzeniu Rady UE ds. Ogólnych ok. 2 godzin. Ostatecznie prezydencja słoweńska w Radzie zdecydowała, że dokument został przyjęty.

Gość PR24 mówił o relacjach Warszawy z Brukselą przed zbliżającym się grudniowym szczytem. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wystosował zaproszenie do przywódców państw UE na szczyt, który odbędzie się 17 grudnia (czwartek). Wśród tematów rozmów znajdzie się walka z Covid-19, obronność i bezpieczeństwo oraz sytuacja na Białorusi.

- Pamiętajmy, że wbrew propagandzie, Komisja Europejska nie jest żadnym super rządem i kraje tak, jak materiału staje. Zbliżający się szczyt Rady, to bardzo ważne spotkanie, będzie sondowanie stanowisk i jednoczesne pozycjonowanie się Komisji w konstelacji państwa narodowych, różnych - powiedział gość PR24.

"Przeciąganie liny"

To, jak dodał, będzie wpływać na swoiste przeciąganie liny, a w nowym rozdaniu, kraje mają szansę na różne ruchy, to w projekcie integracji europejskiej jest ciekawe o tyle, że jest on wytyczany przez stolice, a nie przez Brukselę, która znajduje się w funkcji w stosunku do reszty.

Czytaj także:

- Szczyt będzie ciekawy, ale nie spodziewam się fajerwerków, agenda jest znana, nawet jeśli Ukraina nie jest troską numer jeden Unii Europejskiej, to w agendzie jest i trochę pomaga Polsce przezwyciężać taki markotny klimat na temat tego, że Polacy to wyłącznie maruderzy, ci którzy stopują i mają negatywny potencjał - mówił dr Grzegorz Gil.


Posłuchaj
20:43 PR24_mp3 2021_12_15-14-07-42.mp3 - Wyraźny sygnał dla Brukseli - dr G. Gil o zablokowaniu przez Polskę planu priorytetów legislacyjnych UE ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Grzegorz Gil z UMCS w Lublinie

Data emisji: 15.12.2021

Godzina: 14:07 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem