more_horiz

Boże Narodzenie w Ziemi Świętej. Proboszcz parafii w Beer Szewie pokazał, jak to wygląda

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 16:00
- W sobotę modlimy się po angielsku, mamy studentów z zagranicy, mamy ludzi z Filipin, z Indii. W niedzielę modlimy się po hebrajsku, mamy miejscowych pochodzenia rosyjskiego, arabskiego. Staramy się to wszystko ze sobą pogodzić - w tym sensie, żeby żaden ze stylów nie dominował, żeby każdy mógł poczuć się u siebie - mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz Piotr Żelazko (proboszcz parafii katolików hebrajskojęzycznych w Beer Szewie w Izraelu).  
Ks. Piotr Żelazko:  Ziemia Święta brzmi dość patetycznie. Wolę mówić Ziemia Uświęcona
Ks. Piotr Żelazko: Ziemia Święta brzmi dość patetycznie. Wolę mówić "Ziemia Uświęcona"Foto: Polskie Radio

O tym, jak wygląda kościół katolicki w Ziemi Świętej podczas świąt Bożego Narodzenia mówił w Polskim Radiu 24 ks. Piotr Żelazko (proboszcz parafii katolików hebrajskojęzycznych w Beer Szewie w Izraelu).

- Parafia w Beer Szewie, nazywana przeze mnie pieszczotliwie najmniejszą parafią świata, należy do patriarchatu łacińskiego w Jerozolimie. Patriarchat jerozolimski to jest sześć wikariatów - Cypr, Jordania, Izrael, Autonomia Palestyńska - to wikariaty terytorialne i dwa personalne - dla emigrantów i uchodźców oraz wikariat dla katolików języka hebrajskiego - wyjaśnił duchowny. 

Parafia Beer Szewa mieści się w dwóch wikariatach, z jednej strony jest parafią terytorialną, należącą do wikariatu izraelskiego. - Z drugiej strony jest też personalną, ponieważ modlimy się po hebrajsku - dodał. 

"Staramy się to wszystko ze sobą pogodzić"

Gość audycji podkreślił, że jego wspólnota parafialna jest różnorodna. 

- Nie chciałbym, by parafia pozostawała pod wpływem Filipińczyków, których jest sporo, czy arabskich rodzin, które są dominujące, jeśli chodzi o aktywność - zaznaczył.

Posłuchaj
24:10 PR24_mp3 2021_12_25-14-06-51.mp3 Ks. Piotr Żelazko o funkcjonowaniu kościoła katolickiego w Ziemi Świętej ("Temat dnia/Gość PR24") 

Ks. Żelazko odniósł się również do określenia "Ziemia Święta", które w jego ocenie nie jest precyzyjne.   

- Ziemia Święta brzmi dość patetycznie. Wolę mówić "Ziemia Uświęcona". Każda ziemia jest święta, nie ma mniej świętej, jeżeli wierzymy w jakąś obecność Bożą w tym świecie - podusmował.   

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Wojciech Cegielski

Gość: Ksiądz Piotr Żelazko (proboszcz parafii katolików hebrajskojęzycznych w Beer Szewie w Izraelu)

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 14.06


kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem