Obyczaje i tradycje świąt. "Kultywując je, podtrzymujemy naszą więź z przodkami"
- Na pewno na wsi społeczeństwo jest bardziej tradycyjne i w większym stopniu kultywuje tradycje - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Trzaska z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
2021-12-26, 11:22
Zwyczaje, tradycje i rytuały bożonarodzeniowe obecne są w Polsce od wieków, ale nie wszędzie przybrały taką samą formę. Różnice widać i na talerzach, i pod choinką - nie zawsze też prezenty rozdaje św. Mikołaj. Skąd się wzięły zwyczaje świąteczne, wyjaśniała w rozmowie w Polskim Radiem 24 Magdalena Trzaska z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
"Mamy poczucie, że jesteśmy bliżej przodków"
- Wielu mieszkańców miast pochodzi ze wsi, albo ich rodzice pochodzili ze wsi. Tak jak elementy kultury miasta wędrują na wieś, tak i ze wsi wędrują do miasta. To wszystko się przenika. Na pewno na wsi społeczeństwo jest bardziej przywiązane do tradycji i w większym stopniu tradycje podtrzymuje. Kultywując zwyczaje, mamy poczucie, że jesteśmy bliżej naszych przodków, którzy robili dokładnie to samo, bo ten czas był od zawsze wyjątkowy - wskazała.
- Jeszcze przed chrześcijaństwem okres, w którym obchodzimy Boże Narodzenie, to był czas, gdy stykały się dwa światy: materialny i niematerialny. Wierzono, że wtedy duchy wędrują po ziemi - stąd tradycja zostawiania wolnego miejsca przy stole, które dzisiaj jest dla zbłąkanego wędrowca, ale kiedyś miało inne znaczenie - wyjaśniła gość Polskiego Radia 24. - Także inne zwyczaje świąteczne pochodzą sprzed wieków. Kiedyś miały inną symbolikę, dziś mają inną, ale zachowały się do dziś - powiedziała Magdalena Trzaska.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Michał Fedusio
Gość: Magdalena Trzaska (Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi)
Data emisji: 26.12.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 8.50
mbl
Polecane
REKLAMA