more_horiz

"Sukces Putina". Iwo Bender o rozmowach Rosji z USA i NATO

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 13:51
- Sam fakt, że Putin udowodnił, że potrafi wymusić działania drugiej strony, jest jego sukcesem. Okazało się, że wystarczy wysłać 100 tys. żołnierzy na granicę ukraińską, żeby zacząć rozmowy na temat ograniczania wpływów Stanów Zjednoczonych w Europie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Iwo Bender.
Iwo Bender: plusem tej całej sytuacji jest to, że przynajmniej pierwsza połowa stycznia nie przyniesie ze sobą ataku rosyjskiego na naszych sąsiadów
Iwo Bender: plusem tej całej sytuacji jest to, że przynajmniej pierwsza połowa stycznia nie przyniesie ze sobą ataku rosyjskiego na naszych sąsiadówFoto: PR24/AK

Rosja i Stany Zjednoczone zamierzają 10 stycznia rozpocząć rozmowy dotyczące kontroli arsenałów jądrowych oraz sytuacji wokół Ukrainy. Poinformował o tym wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow. W ocenie rosyjskich mediów, spotkanie będzie okazją do wskazania trudnych tematów, które niepokoją Moskwę i Waszyngton.

"Sukces Putina" 

Jak zaznaczył Iwo Bender, odnosząc się do rozmowy Biden-Putin, "sam fakt, że Władimir Putin udowodnił, że potrafi wymusić działania drugiej strony, jest jego sukcesem". - Okazało się, że wystarczy wysłać 100 tys. żołnierzy na granicę ukraińską, żeby zacząć rozmowy na temat ograniczania wpływów Stanów Zjednoczonych w Europie - powiedział gość PR24.

- Jeżeli po rozmowie na tzw. szczycie między Bidenem i Putinem dochodzi do rozmów technicznych, to znaczy, że jakieś koncesje zostaną udzielone i prawdopodobnie będą to koncesje raczej ze strony Amerykanów, a nie Rosjan - stwierdził.

Publicysta wskazał, że "zapowiedzenie rozmów z Amerykanami na 10 stycznia i z NATO na 12 stycznia, pokazuje, jak Putin traktuje NATO". - Plusem tej całej sytuacji jest to, że przynajmniej pierwsza połowa stycznia nie przyniesie ze sobą ataku rosyjskiego na naszych sąsiadów - na Ukrainę - ocenił.

Jego zdaniem, Joe Biden zaczął rozmowy, ponieważ "jakieś rozmowy trzeba prowadzić". - Tylko pytanie, jak się w nich pozycjonować. Jeżeli rozmawia się dwie godziny, to znaczy, że jest to wejście w pułapkę Putina. Wyobrażam sobie jakby Donald Trump prowadził te rozmowy - mówił Iwo Bender.

Posłuchaj
22:09 iwo benderrr.mp3 Iwo Bender o rozmowach Rosji z Ameryką i NATO na temat Ukrainy ("Temat dnia/ Gość PR24") 

W ostatnich tygodniach Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej wyraziły zaniepokojenie koncentracją rosyjskich wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą. Natomiast Rosja wezwała NATO do podjęcia negocjacji w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa.

Zapowiedziane na 10 stycznia spotkanie, to początek serii międzynarodowych rozmów Rosji z zachodnimi partnerami. Na 12 stycznia zaplanowano posiedzenie Rady Rosja - NATO, a dzień później rozmowy Rosja - OBWE.

Czytaj również:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka 

Gość audycji: Iwo Bender (publicysta)

Data emisji: 28.12.2021

Godzina emisji: 13.07

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem