more_horiz

Prof. Gujski: szczepienie na COVID-19 jest dużo bezpieczniejsze niż przejście choroby

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 15:55
- Niewątpliwie ułatwiałbym dostęp do różnych przedsięwzięć dla osób zaszczepionych. To jest zgodne z nauką i zdrowym rozsądkiem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19 - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia
- Osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19 - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowiaFoto: shutterstock.com

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby potwierdzono 7179 nowych zakażeń koronawirusem. To o 14 proc. więcej niż tydzień temu. Zmarły 33 zakażone osoby. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział IAR, że do 38 wzrosła liczba wykrytych przypadków nowego wariantu koronawirusa omikron.

Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 19 135 osób, czyli o 273 mniej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 31 300 łóżek szpitalnych. Zajęte są 1894 respiratory.

Prof. Mariusz Gujski komentował sytuację epidemiczną. - Wzrost zachorowań nie jest zaskakujący, to konsekwencja pewnych wyborów społecznych, których dokonaliśmy jako Polacy, a które przypieczętował nasz rząd - zauważył.

- Sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż rok temu, mogliśmy niedawno obserwować masowe imprezy sylwestrowe. Konsekwencją takich wyborów na pewno będzie wzrost zachorowań, nie ma co do tego wątpliwości (…). Dla mnie, jako naukowca i lekarza, było to szokujące, przypomnę, że 13 miesięcy temu zamykaliśmy cmentarze w Polsce, a dzisiaj jesteśmy otwarci na imprezy masowe - dodał.

Gość audycji podkreślił, że właściwym działaniem byłaby polityka zwiększania dostępu do miejsc publicznych dla osób zaszczepionych i konsekwencji dla tych, które szczepionki nie przyjęły. - Jako dorośli ludzie ponosimy konsekwencje własnych wyborów - przypomniał i dodał, że osoby zaszczepione powinny być beneficjentami własnych wyborów.

Posłuchaj
03:32 PR24_mp3 2022_01_02-06-06-22.mp3 Dźwiękowe Kalendarium Historyczne - 2 stycznia 2022

Czytaj także:

W pełni zaszczepionych jest ponad 21 mln obywateli Polski. Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 6,6 mln osób. Spośród 304 tys. zarejestrowanych na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat pierwszą dawkę przyjęło już 208 tys.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Prof. Mariusz Gujsk

Data emisji: 02.01.2021

Godzina emisji: 14.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem