more_horiz

Dr Aneta Afelt: dzięki szczepieniom zachowujemy standard życia

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 19:45
- Każdy z nas powinien spotkać się z wirusem, najpełniej w warunkach kontrolowanych, kiedy podchodźmy do szczepienia. Dużo gorzej gdy będą to warunki niekontrolowane, nasza reakcja jeśli chodzi o skutki zdrowotne jest mało przewidywalna - mówiła w Polskim Radiu 24 Dr Aneta Afelt Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
Trzecia dawka szczepionki znacznie zwiększa ochronę przed nowymi wariantami koronawirusa
Trzecia dawka szczepionki znacznie zwiększa ochronę przed nowymi wariantami koronawirusaFoto: Marina Demidiuk/Shutterstock

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby potwierdzono 7179 nowych zakażeń koronawirusem. To o 14 proc. więcej niż tydzień temu. Zmarły 33 zakażone osoby. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział IAR, że do 38 wzrosła liczba wykrytych przypadków nowego wariantu koronawirusa omikron.

Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 19 135 osób, czyli o 273 mniej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 31 300 łóżek szpitalnych. Zajęte są 1894 respiratory.

Dr Aneta Afelt przypominała, że wariant omikron skuteczniej niż poprzednie mutacje atakuje nasz układ immunologiczny, także w wypadku, gdy przechorowaliśmy inne warianty wirusa. - Dawka przypominająca szczepionki to nasza nadzieja na to, że jeśli zostaniemy zakażeni, to przejdziemy to dużo lżej. Zakażenie to nie jest wielki problem, ten zaczyna się gdy nasz organizm, układ immunologiczny reaguje w sposób nadmierny na wirusa i wtedy pojawiają się takie sytuacje, jak kłopoty z płucami, układem nerwowym czy syndrom long-covid - wyjaśniała.

Gość audycji stwierdziła, że dopiero w przyszłym roku można mieć nadzieję na znaczącą poprawę sytuacji epidemicznej, o ile nie pojawi się wariant koronawirusa, który będzie bardziej groźny niż omikron, jeśli chodzi o konsekwencje zdrowotne zakażenia. - Szczepienie po prostu i zwyczajnie się opłaca. Nie obniżamy jakości naszego życia konsekwencjami naturalnego zakażenia, ewentualnych powikłań, zachowujemy nasz standard życia - tłumaczyła ekspert.

Czytaj także:

W pełni zaszczepionych jest ponad 21 mln obywateli Polski. Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 6,6 mln osób. Spośród 304 tys. zarejestrowanych na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat pierwszą dawkę przyjęło już 208 tys.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Dr Aneta Afelt

Data emisji: 02.01.2021

Godzina emisji: 18.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także