more_horiz

Maciej Małecki tłumaczy powody wzrostu cen gazu. "To presja Putina, żeby uruchomić NS2"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 14:06
- Gdyby plan Putina w postaci uruchomienia NS2 doszedł do skutku, to Gazprom mógłby szantażować Europę Środkowo-Wschodnią na czele z Ukrainą. Mogłoby się to dziać bez przerywania dostaw do Europy Zachodniej - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.
Maciej Małecki
Maciej MałeckiFoto: PR24/DB

Zdaniem ekspertów za wzrost cen surowców odpowiada polityka Rosji. Od niemal dwóch tygodni w gazociągu jamalskim, którym zazwyczaj rosyjski gaz płynie na zachód Europy, surowiec płynie w odwrotnym kierunku - z Niemiec do Polski. Dodatkowo Gazprom nie zarezerwował mocy przesyłowych na zachód, co oznacza że nie jest zainteresowany tłoczeniem gazu do swoich zachodnich odbiorców. 

Eksperci wskazują, że to część polityki destabilizacji rynku gazu, poprzez którą Rosja chce wymusić zgodę na użytkowanie gazociągu Nord Stream 2. Ten czeka jeszcze długi proces certyfikacji w Niemczech, który może potrwać kilka miesięcy.

Wzrosty cen

Maciej Małecki powiedział, że zarówno inflacja jak i wzrost cen surowców nie jest tylko problemem Polski. - Problem z inflacją jest globalny. Ceny gazu i paliw uderzają we wszystkie kraje Europy. Są one spekulowane przez Rosję. W tym wszystkim rząd PiS przygotowuje najlepsze rozwiązania. Staramy się, aby gospodarka była konkurencyjna i zarazem chcemy chronić najbiedniejszych odbiorców - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że sytuacja z jaką mamy do czynienia w Europie jest efektem polityki prowadzonej przez Moskwę i Berlin. - Mamy sytuację, w której Putin przy wsparciu Niemiec i biernej postawie europejskich urzędników na czele z Donaldem Tuskiem, pobudował Nord Stream 2. Gaz będzie omijał Polskę, Ukrainę i skierowany zostanie bezpośrednio na Zachód. Dziś mamy presję Putina, żeby został on uruchomiony z pominięciem procedur - ocenił.

- Gdyby plan Putina w postaci uruchomienia NS2 doszedł do skutku, to Gazprom mógłby szantażować Europę Środkowo-Wschodnią na czele z Ukrainą. Mogłoby się to dziać bez przerywania dostaw do Europy Zachodniej - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:09 PR24 2022_01_05-13-34-00.mp3 Maciej Małecki m.in. o wzroście cen surowców ("Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Maciej Małecki (wiceminister aktywów państwowych)
Data emisji: 05.01.2022
Godzina emisji: 13.34

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem