more_horiz

"Najwięcej do stracenia mają Rosjanie". Prof. Andrzej Gil o sytuacji w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 09:28
- Wszyscy są zainteresowani tym państwem. Wszyscy, którzy mają interesy związane z ropą i gazem, z rzadkimi metalami. Jednak najwięcej do stracenia mają Rosjanie. Przez wieki byli obecni w Kazachstanie. Istnieje teoria wymywania wpływów rosyjskich w tej części świata przez Chiny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z KUL.

Mieszkańcy Kazachstanu wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko podwyżce cen paliw i utrzymywaniu się przy władzy osób związanych z byłym prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem. Do największych zamieszek doszło w byłej stolicy tego kraju w nocy ze środy na czwartek. Media w tym kraju informują o 26 zabitych uczestnikach protestu, a także o 18 ofiarach śmiertelnych wśród funkcjonariuszy. Kazachskie władze utrzymują, że sytuacja w kraju jest stabilna.

"Nie jest to kolejna kolorowa rewolucja"

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na język używany przez władze Kazachstanu wobec własnych obywateli. - Nazywa się ich terrorystami i bandytami. Tymczasem wygląda na to, że mamy do czynienia ze społecznym buntem. Nie jest to kolejna kolorowa rewolucja, których źródeł można byłoby się doszukiwać poza państwem. Ludzie okazali niechęć wobec systemu, w którym mniejszość bogaci się kosztem większości - powiedział prof. Andrzej Gil.

Politolog przypomniał, że już wcześniej dochodziło do buntów społecznych w Kazachstanie. - Na dużą skalę 10 lat temu. W zeszłym roku też były zamieszki. Państwo wydawało się spokojną przystanią Azji Środkowej. Wszyscy są zainteresowani tym państwem. Przede wszystkim Chińczycy, Rosjanie i Amerykanie. Jednak tak naprawdę wszyscy, którzy mają interesy związane z ropą i gazem, z rzadkimi metalami. Najwięcej do stracenia mają Rosjanie. Przez wieki byli obecni w Kazachstanie. Istnieje teoria wymywania wpływów rosyjskich w tej części świata przez Chiny - stwierdził prof. Andrzej Gil.

- Jeżeli sytuacja rozwinie się w kierunku brutalnej rozprawy, to za kilka dni zamieszki zostaną opanowane. Niewiele się zmieni. Na miejscu zaangażowanych jest około czterech tysięcy żołnierzy rosyjskich - dodał. 

Posłuchaj
11:47 PR24 2022_01_07-07-48-13.mp3 Prof. Andrzej Gil gościem Adriana Klarenbacha (24 Pytania - Rozmowa Poranka) 

Do Kazachstanu przybyły już jednostki wojskowe z Rosji i Białorusi, skierowane tam w ramach sił stabilizacyjnych poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość audycji: prof. Andrzej Gil (politolog, KUL)

Data emisji: 7.01.2021

Godzina emisji: 7.48

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem