more_horiz

Polski Ład. Piotr Arak: to największa zmiana w systemie podatkowym od początku jego istnienia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 19:52
- Deklaracja PIT-2 sięgająca do zarania naszego systemu podatkowego nie była aż tak istotna, ponieważ sama kwota wolna od podatku wynosiła dla większości pracowników w Polsce 3 tys. zł, a dzisiaj to 30 tys. - przypomniał na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
Piotr Arak
Piotr ArakFoto: PR24

Część nauczycieli i służb mundurowych otrzymało mniejsze wypłaty. Błąd nie ominął także niektórych emerytów, którzy także otrzymali mniej pieniędzy. Zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Müllera "w przyszłym tygodniu rozpocznie się wypłacanie różnic w płacach, nieprawidłowo zaniżonych po wejściu w życie reformy podatkowej".

Każda osoba, która otrzymała niższe wynagrodzenie niż powinna, dostanie dodatkowy przelew, który koryguje różnicę. Chcemy, żeby wyższe pensje były wypłacane co miesiąc, a nie w rozliczeniu rocznym - wskazał rzecznik rządu.

"Reforma podatkowa wejdzie w życie" 

Piotr Arak zaznaczył na antenie Polskiego Radia 24, że błąd - za który przeprosił premier Mateusz Morawiecki - "będzie naprawiony". - Najpierw muszą być wypłacone wynagrodzenia według starego czy nowego sposobu z uwzględnieniem wszystkich ulg, które przysługują podatnikom. Zgodnie z zapowiedziami ma być tak, że w przyszłym tygodniu problemy, które na samym początku napotkała reforma podatkowa, ze względu na bark niektórych dokumentów, jednak wejdzie w pełni w życie - zaznaczył gość audycji.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę na fakt, że kwestii reformy podatkowej "jest kilka newralgicznych momentów w ciągu roku". - Są ci, którzy dostają wynagrodzenia z góry, to są najczęściej nauczyciele, czyli na początku tego miesiąca mieliśmy do czynienia z problemami z wykorzystaniem kwoty wolnej od podatku, którą uprawnia deklaracja PIT-2 - powiedział.

Posłuchaj
26:49 piotr arek.mp3 Gościem Polskiego Radia 24 był Piotr Arak (Temat dnia/Gość PR24) 

- Dziesiątego każdego miesiąca część służb też ma wypłacane wynagrodzenia m.in. w systemie ochrony zdrowia. Pod koniec miesiąca i jeszcze na początku lutego także większa część pracowników otrzyma wynagrodzenia zgodnie z nowym schematem podatkowym - zapowiedział Piotr Arak.

"Największa zmiana w systemie podatkowym" 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił również, że Polski Ład "to jest największa zmiana w systemie podatkowym od początku jego istnienia".

- Do tej pory nie mieliśmy aż w takim stopniu podnoszonej kwoty wolnej od podatku. Deklaracja PIT-2 sięgająca do zarania naszego systemu podatkowego nie była aż tak istotna, ponieważ sama kwota wolna wynosiła dla większości pracowników w Polsce 3000 zł, tylko dla niektórej grupy od kilku lat wynosiła 8 tysięcy, dzisiaj to 30 tysięcy. Jest to dosyć ważne, żeby móc skorzystać z tego na już na początku roku, a nie przy rozliczeniu - zaznaczył dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Piotr Arak (dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego) 

Data emisji: 08.01.2022

Godzina emisji: 18.33

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także