more_horiz

"Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczny". Jacek Karnowski o polityce UE

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:31
- Jeżeli dalej będą rosły ceny uprawnień do CO2, jeżeli wiemy, że transformacja będzie nas kosztowała ponad 2 biliony, to coś trzeba zrobić. Jeżeli będzie groziła nam gospodarcza zapaść, to możliwe są wszystkie scenariusze - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski z tygodnika Sieci.
Jacek Karnowski powiedział, że możliwe będzie wypowiedzenie pakietu klimatycznego
Jacek Karnowski powiedział, że możliwe będzie wypowiedzenie pakietu klimatycznegoFoto: Shutterstock/Margy Crane

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił w środę w Sejmie, że rząd zrobi wszystko, by pakiet Fit for 55 nie wszedł w życie. Według raportu ekspertów Banku Pekao SA, w ramach pakietu, średnio każdy Polak poniesie koszt 64 tysięcy złotych, a około 657 miliardów złotych wyniosą łączne nakłady inwestycyjne gospodarstw domowych na zwiększenie efektywności energetycznej.

Polityka klimatyczna

Jacek Karnowski powiedział, że polityka klimatyczna prowadzona przez Unię Europejską skłania do podjęcia działań dla ratowania polskiej gospodarki. - Możemy obniżać VAT i akcyzę i to rząd robi, ale jest w stanie robić to przez rok. Przy wejściu Fit for 55 czekają nas podwyżki kilkadziesiąt procent rocznie. Nie będzie wtedy pieniędzy na kolejne tarcze. To zagrozi naszemu rozwojowi - powiedział.

- Trzeba gwałtownie przyspieszać budowę elektrowni jądrowych, ale to także perspektywa kilkunastu lat i to nie załatwi nam teraz sprawy - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że możemy stanąć w pewnym momencie pod ścianą i być zmuszeni do radykalnych ruchów. - Jeżeli dalej będą rosły ceny uprawnień do CO2, jeżeli wiemy, że transformacja będzie nas kosztowała ponad 2 biliony, to coś trzeba zrobić. Jeżeli będzie groziła nam gospodarcza zapaść to możliwe są wszystkie scenariusze - powiedział.

- Cała kumulacja zdarzeń związanych z UE skłania ku myśleniu o odważniejszych działaniach. Być może nie będzie wyjście i trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczny - ocenił.

Czytaj także: 

Co z zatwierdzeniem polskiego KPO? Terlecki: zawetowanie Fit for 55 może być skuteczne - zobacz rozmowę z PR24:


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
20:46 PR24 2022_01_14-13-08-19.mp3 Jacek Karnowski o polityce klimatycznej ("Gość PR24")

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadził: Mirosław Skowron

Goście: Jacek Karnowski ("Sieci")

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 13.09

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem