more_horiz

Prof. Wysocki o wyzwoleniu Warszawy: to nie było odzyskanie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 13:30
- Do 1956 r. mamy formalną okupację ziem polskich przez Sowietów. Tak trzeba widzieć ten proces i w żadnym stopniu nie może być on łączony z jakimkolwiek wyzwoleniem Warszawy w 1945 r. - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk (UKSW).
Jedno ze zdjęć wchodzących w skład kolekcji niedawno uzyskanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Fotografia przedstawia niemiecki czołg na tle ruin Warszawy. Źródło: K. Stefanowska  Muzeum Powstania Warszawskiego
Jedno ze zdjęć wchodzących w skład kolekcji niedawno uzyskanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Fotografia przedstawia niemiecki czołg na tle ruin Warszawy. Źródło: K. Stefanowska / Muzeum Powstania Warszawskiego Foto: K. Stefanowska / Muzeum Powstania Warszawskiego

17 stycznia 1945 roku do zniszczonej Warszawy wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej oraz 1 Armii Wojska Polskiego. Tego dnia zakończyła się trwająca od 1939 roku niemiecka okupacja miasta, a zaczęła okupacja sowiecka.

Walki o Warszawę rozpoczęły się już 14 stycznia, a zdobycie miasta było częścią wielkiej sowieckiej operacji wiślańsko-odrzańskiej. 17 stycznia między innymi poprzez zamarzniętą Wisłę do zburzonej stolicy wkroczyli Sowieci oraz polscy żołnierze z 1 Armii Wojska Polskiego.

Miasta broniły niewielkie siły niemieckie, do walk doszło jednak w pobliżu Dworca Głównego, w Lasku Bielańskim, a także w ścisłym centrum w Alejach Jerozolimskich. W wyniku walk zginęło kilkuset żołnierzy. Sowieci mogli wkroczyć do Warszawy jeszcze w sierpniu 1944 roku. Wtedy jednak nie pomagając powstańcom warszawskim, skazali miasto na zagładę.

Prof. Wiesław Wysocki przypominał, jak wyglądało zajęcie Warszawy. - Wojska sowieckie ze współdziałaniem wojska polskiego zajęły gruzy Warszawy. Wyzwolenie jest związane z odzyskaniem niepodległości, tu o żadnym odzyskaniu niepodległości nie było mowy. Legalny rząd znajdował się ciągle w Londynie, w Polsce zainstalowany został marionetkowy rząd, dyspozycyjny wobec Moskwy - zaznaczył.

- Cały system komunistyczny oparty jest na fikcji, także historycznej. Tu mamy jej najlepszy przykład. Wojska niemieckie dowodzone przez gen. Eisenstucka zostały wycofane z Warszawy, doszło do sporadycznych walk w rejonie Dworca Gdańskiego, Nowego Światu i Alei Jerozolimskich z siłami osłonowymi. Ruiny Warszawy zostały zajęte w ciągu kilku godzin przez atakujące wojska. To była wymiana ognia z jednostkami osłonowymi - zaznaczył i dodał, że do roku 1956 na terenie Polski stacjonowały wojska sowieckie bez jakikolwiek umocowań w umowach międzynarodowych.

Posłuchaj
20:56 PR24_mp3 2022_01_18-11-08-01.mp3 Prof. Wiesław Wysocki o zajęciu Warszawy przez wojska sowieckie 17 stycznia 1945 r. (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Już we wrześniu 1944 roku na zajętej przez Armię Czerwoną praskiej części Warszawy rozpoczyna się okres terroru. Do katowni NKWD trafiają ludzie związani z Armią Krajową. W momencie wkroczenia do zniszczonego miasta sowietów w stolicy przebywało od kilkuset do około tysiąca ludzi ukrywających się w ruinach. Od stycznia 1945 do Warszawy zaczynają powracać mieszkańcy, wielu z nich od razu trafia do sowieckich aresztów, w tym byli powstańcy warszawscy.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Wiesław Wysocki

Data emisji: 18.01.2022

Godzina: 11.08

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem