more_horiz

"Pewna intymna sfera została upubliczniona". Prof. Kamiński o inwigilacji

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 09:10
- To jest pewna forma ekshibicjonizmu, pewna intymna sfera została upubliczniona i pokazywanie siebie w internecie zostało w jakiś sposób zinstytucjonalizowane - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński (PAN).
Prof. Antoni Kamiński: to jest pewnaforma ekshibicjonizmu.
Prof. Antoni Kamiński: to jest pewna forma ekshibicjonizmu.Foto: Shutterstock/sitthiphong

O nielegalnej inwigilacji senatora Brejzy donosiła w grudniu ub.r. agencja prasowa Associated Press, powołując się na ustalenia Citizen Lab. Jak podano, za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus inwigilowany był senator Brejza, a także adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab, do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Przedstawiciele rządu wielokrotnie zapewniali, że żadna służba w tej sprawie nie złamała prawa, a kontrola operacyjna - jeśli była podejmowana - była prowadzona legalnie. Z kolei prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił w tygodniku "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać.

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Antoni Kamiński odniósł się do inwigilacji samej w sobie. Ocenił, że na co dzień sami wystawiamy się w różnego rodzaju mediach społecznościowych, zostawiając tym samym po sobie ślad, który łatwo może służyć weryfikacji. Socjolog "sądzi, że jest to sposób na życie niektórych ludzi, sposób na zarobkowanie". - Oni, influencerzy i celebryci, w ten sposób zarabiają - wskazał. 

"Forma ekshibicjonizmu"

Jak ocenił, "jest to pewna forma ekshibicjonizmu". - Jeszcze 40 lat temu byłoby to nie do pomyślenia, natomiast w tej chwili to się stało akceptowalnym zachowaniem - zaznaczył i dodał, że "pewna intymna sfera została upubliczniona i pokazywanie siebie w internecie zostało w jakiś sposób zinstytucjonalizowane".

Jak wskazał, "jest to zmiana obyczajowości". - Kiedyś była dyskrecja, mówiono o tym, że mężczyzna powinien być dżentelmenem, że kobieta powinna być damą i obowiązywały pewne pozytywne wzory tych zachowań - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
08:30 PR24_mp3 2022_01_20-07-49-38.mp3 Prof. Antoni Kamiński: to jest pewna forma ekshibicjonizmu (Polskie Radio 24)

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Stanisław Janecki

Gość: prof. Antoni Kamiński (PAN)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 7.50


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem