more_horiz

Gen. Samol: Rosja nigdy nie przestała myśleć o tym, że Ukraina powinna być jej częścią

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 21:55
- To, co dzisiaj obserwujemy na Ukrainie to nie są przypadkowe zdarzenia. Były one przygotowywane przez ostatnie 30 lat, kiedy Zachód był świadkiem budowy potęgi militarnej Rosji i wypowiedzi Władimira Putina o konieczności odbudowy Imperium Rosyjskiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 gen. broni rez. dr Bogusław Samol.
Gen. Samol: Rosja nigdy nie przestała myśleć o tym, że Ukraina powinna być jej częścią
Gen. Samol: Rosja nigdy nie przestała myśleć o tym, że Ukraina powinna być jej częściąFoto: Frederic Legrand - COMEO/ Shutterstock

Gen. broni rez. dr Bogusław Samol skomentował ostatnie wydarzenia odbywające się przy ukraińsko-rosyjskiej granicy. Powiedział, że żeby dobrze je zrozumieć, należy cofnąć się w historii współczesnej o około 30 lat, do czasów rozpadu ZSRR. Jak wskazał, wtedy to naród ukraiński dostał po raz pierwszy w historii szansę na utworzenie swojego państwa.

Dodał, że "później wielokrotnie byliśmy świadkami tego, jak Rosjanie nie dopuszczali, aby Ukraińcy mieli własne państwo". Jako przykłady wskazał wydarzenia z 2005 r. oraz 2014 r. Dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej ASW ocenił, że "Rosjanie nigdy nie przestali myśleć o tym, że Ukraina powinna być częścią Imperium Rosyjskiego".

"To nie są przypadkowe zdarzenia"

Ekspert przytoczył także słowa Władimira Putina, które wypowiedział w Dumie po aneksji Krymu w 2014 r. Prezydent Rosji wskazał wówczas, że "Ukraina i Kijów są kołyską państwowości rosyjskiej i że to terytorium powinno być częścią Federacji Rosyjskiej". Jak wskazał specjalista, tym samym "zaledwie osiem lat temu prezydent Moskwy ogłosił, że nie da szans na stworzenie własnej państwowości Ukrainie".

- To, co dzisiaj obserwujemy w tym regionie i w tej części świata, to nie są przypadkowe zdarzenia. Były one przygotowywane przez ostatnie 30 lat, kiedy Zachód był świadkiem budowy potęgi militarnej Rosji, a także wypowiedzi Władimira Putina i szerokiego grona innych rosyjskich polityków o konieczności odbudowy Imperium Rosyjskiego i podkreślające, że rozpad ZSRR był wielką szkodą - powiedział Dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej ASW.

Posłuchaj
25:32 PR24_mp3 2022_01_21-20-33-11.mp3 Gen. broni rez. dr Bogusław Samol o konflikcie ukraińsko-rosyjskim ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: 

Gość: gen. broni rez. dr Bogusław Samol (Instytut Strategii Wojskowej ASW)

Data emisji: 21.01.2022

Godzina emisji: 20.33

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem