"Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna". Album o losach żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego
Na antenie Polskiego Radia 24 Robert Radzik opowiedział o kulisach tworzenia albumu "Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna. Okręg Białostocki NZW w Fotografiach i dokumentach (1945-1956 r.)". Jak wskazał historyk, dzieło to na nowo przypomina losy zapomnianych wyklętych i obala legendę niepodległościowego podziemia, która do dziś funkcjonuje w postaci stereotypów wytworzonych przez narrację władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
2022-01-22, 16:43
Jak powiedział historyk Robert Radzik, kanwą do powstania albumu była działalność szeregów Okręgu Białostockiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, w których zostało zaprzysiężonych około 10 tysięcy ludzi.
NZW były silnymi organizacyjnie i ideowo strukturami podziemia niepodległościowego, które korzystały także z szerokiego wsparcia ludności cywilnej. Ostatni żołnierze i dowódcy NZW na Białostocczyźnie ginęli w walce lub w więziennych kazamatach w latach 1952-1954. Niektórzy pozostawali w ukryciu przez kilka lat, decydując się na ujawnienie dopiero w latach 1955-1956.
Losy żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego
Album "Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna. Okręg Białostocki NZW w Fotografiach i dokumentach (1945-1956 r.)" na nowo przypomina losy zapomnianych wyklętych i obala legendę niepodległościowego podziemia, która do dziś funkcjonuje w postaci stereotypów wytworzonych przez narrację władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Ponad 600-stronnicowa książka zawiera kilkaset zdjęć, opisów, dokumentów i biogramów żołnierzy wyklętych.
Robert Radzik wskazuje, że praca nad dziełem nie była łatwym zadaniem. - Posiłkowałem się materiałami archiwalnymi, które znajdują się w Instytucie Pamięci Narodowej oraz w Archiwum Państwowym w Białymstoku. Część fotografii i materiałów pochodzi od innych historyków, którzy użyczyli mi części swoich zbirów do tego wydania, a część fotografii i dokumenty pochodzą ze zbiorów rodzinnych i zostały mi użyczone przez rodziny żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego - powiedział historyk.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
- "W stronę Seretu". Wiesław Helak portretuje PRL
- Kabaret "Dudek" - przedwojenny mistrzowski humor w realiach PRL
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadził: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: Robert Radzik (historyk)
Data emisji: 22.01.2022
Godzina emisji: 15.06
ng
REKLAMA
Polecane
REKLAMA