"To nie jest wykorzystywane do żartu, tylko do przestępstwa". Dr Kawecki o spoofingu
- Spoofing telefoniczny polega na wykorzystywaniu identyfikatora osoby dzwoniącej i podszywaniu się pod nią. W prosty sposób znając mój numer telefonu i numer kogoś z mojej książki kontaktów, możemy zadzwonić do mnie jako ta osoba - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema.
2022-01-27, 15:18
W ostatnim czasie rośnie w Polsce liczba złośliwych cyberataków. Ofiarą tzw. spoofingu czy phishingu może paść każdy z nas. Eksperci apelują o zachowanie ostrożności w trakcie rozmów telefonicznych i nieotwieranie podejrzanych linków w otrzymanych SMS-ach lub mailach. Na antenie Polskiego Radia 24 dr Maciej Kawecki wyjaśnił, na czym dokładnie polegają cyberataki.
Spoofing telefoniczny
Spoofing telefoniczny "polega na wykorzystywaniu identyfikatora osoby dzwoniącej i podszywaniu się pod nią". - W przypadku połączeń telefonicznych jest to bardzo proste, w przypadku SMS-ów już trochę mniej - powiedział gość Polskiego Radia 24.
- W prosty sposób znając mój numer telefonu i numer kogoś z mojej książki kontaktów, możemy zadzwonić do mnie jako ta osoba. Wykorzystujemy do tego proste bramki SMS, które w Polsce są na tyle legalne, że na ten moment jest to obszar luki prawnej - wyjaśnił.
Podkreślił także, że "wszystkie bramki, które reklamują się jako na przykład spot myphone, oferują to dla zabawy". - Z nich możemy zadzwonić jako małżonka i dzięki temu zrobić komuś żart. Jednak w rzeczywistości to nie jest wykorzystywane do żartu, tylko do przestępstwa - poinformował prezes Instytutu Lema.
REKLAMA
Wojna z operatorami
- Dlatego Kanada i USA wypowiedziały temu wojnę, nakładając na operatorów telekomunikacyjnych - dokładnie kilka miesięcy temu - obowiązek wykorzystywania algorytmów, które walczą z tym zjawiskiem, czyli blokują na poziomie operatora możliwość podszywania się pod inny identyfikator - powiedział dr Maciej Kawecki.
Dodał, że obecnie numer telefonu nie jest informacją poufną, ponieważ bardzo często podajemy go w różnych sytuacjach. - Po takim prostym udostępnieniu numeru telefonu jesteśmy w stanie dojść do naszych danych telefonicznych, połączyć je z danymi innych osób i tak trafiamy do osób w naszej książce telefonicznej - wyjaśnił Maciej Kawecki. W ten sposób dochodzi do tzw. spoofingu.
- Cyberbezpieczeństwo na emeryturze. Na co uważać i jak się chronić?
- Zagrożenia w sieci. Ekspert: odcięcie od internetu wpłynęłoby na gospodarkę jak blokada szlaków komunikacyjnych
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: dr Maciej Kawecki (prezes Instytutu Lema)
Data emisji: 27.01.2022
Godzina emisji: 14.33
REKLAMA
nj
REKLAMA