"Jest ryzyko, że Rosja to w przyszłości wykorzysta". Ekspert o możliwych konsekwencjach pomocy Ukrainie
- Z perspektywy naszego interesu geostrategicznego koncept przekazania broni armii ukraińskiej wpisuje się w myśl, że nie ma niepodległej Polski bez Ukrainy. (..) Jednak niewątpliwie może to być odczytywane przez Rosję jako akt wrogi temu państwu. Jest ryzyko, że Moskwa to w przyszłości w jakiś sposób wykorzysta - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Łukasz Reszczyński.
2022-02-01, 12:43
We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki przyleciał do Kijowa, gdzie spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Denysem Szmyhalem. Tematem rozmów szefów rządów są kwestie bezpieczeństwa oraz sprawy gospodarcze.
Dr Łukasz Reszczyński wskazał, że "spotkanie toczy się wokół ewentualnej pomocy militarnej państwu ukraińskiemu na wypadek rozpoczęcia konfliktu zbrojnego z Rosją". Wskazał, że nadrzędnym celem debaty jest "próba zapewnienia bezpieczeństwa w regionie, który interesuje oba kraje z perspektywy m.in. interesów geopolitycznych". - Chodzi o wypracowanie pewnych działań, które zarówno stronę polską, jak i ukraińską na wypadek agresji miałyby zabezpieczać - powiedział.
"Jest ryzyko, że Rosja to w przyszłości wykorzysta"
Gość audycji odniósł się także do kwestii przekazywania przez państwa broni do Kijowa. Wskazał, że podczas różnych konfliktów podobne dostawy zawsze są realizowane i są one związane z dwoma aspektami - politycznym oraz wojskowym. - Jeśli chodzi o element polityczny, to wiąże się z nim ewentualne ryzyko w afiszowaniu się tą informacją. To jest zawsze kwestia kalkulacji z jaką reakcją to się może spotkać. W tym przypadku możemy się domyśleć, że ze strony Rosji raczej nie z pozytywną - ocenił dr Łukasz Reszczyński.
Jak dodał, trzeba przeprowadzić rachunek zysków i strat. - Z perspektywy naszego interesu geostrategicznego koncept przekazania broni armii ukraińskiej wpisuje się w myśl, że nie ma niepodległej Polski bez Ukrainy - powiedział. Dodał ponadto, że "broń zwiększy szansę na obronę w przypadku ewentualnej agresji". Wskazał jednak, że "jest ryzyko, że Rosja to w przyszłości w jakiś sposób wykorzysta". - Niewątpliwie przekazywanie może być odczytywane przez Rosję jako akt wrogi temu państwu - podkreślił gość audycji.
REKLAMA
Na pytanie o to, jaki powinien być cel Polski w angażowaniu się w sytuację na wschodzie Europy wskazał, że "powinien pozostać taki stan, jaki mamy obecnie". - Czyli funkcjonuje niepodległe państwo ukraińskie oraz kraje bałtyckie. To jest ten kordon sanitarny, który nas odgradza od państwa rosyjskiego - zaznaczył.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
- "Wielka Brytania chce się przeciwstawić rosnącemu znaczeniu Rosji". Politolog o relacjach Londynu i Moskwy
- Dr Mathea: Brytyjczycy dostrzegli, że Warszawa jest kluczem do umocnienia pozycji na Ukrainie
- Groźba inwazji Rosji na Ukrainę. Premier: Europa musi pokazać jedność i nieugiętość wobec polityki Kremla
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadził: Tadeusz Płużański
Gość: dr Łukasz Reszczyński (Wyższa Szkoła Bankowa)
Data emisji: 01.02.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 11.41
ng
REKLAMA