Prof. Piotr Grochmalski: celem Putina jest nowy podział świata
- Jeżeli brać na serio szereg działań podejmowanych przez Federację Rosyjską, to ten konflikt trwa tak naprawdę od 2014 r. Wszelkie dotychczasowe doktryny, jak i ostatnia strategia Rosji, mówią o tym, że ten kraj jest w długotrwałym strategicznym konflikcie z Zachodem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
2022-02-01, 13:40
We wtorek z wizytą w Kijowie przebywa premier Morawiecki, który spotkał się z szefem ukraińskiego rządu. - Nasza dzisiejsza pozycja we wspólnocie międzynarodowej - "nic o Ukrainie bez Ukrainy" stała się możliwa i zawdzięczamy ją w znaczącym stopniu naszym polskim przyjaciołom - mówił premier Ukrainy Denys Szmyhal po spotkaniu z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.
Także dzisiaj do Kijowa ma przylecieć brytyjski premier Boris Johnson. Według ukraińskich doniesień medialnych premierzy Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy mogą poinformować o nowym formacie współpracy między krajami mającym na celu przeciwdziałanie rosyjskiej agresji.
Prof. Piotr Grochmalski, komentując sytuację na Ukrainie, zwracał uwagę na rozmowy, jakie Rosja prowadzi z Chinami. - Nadal kwestią kluczową jest spotkanie Putina z Xi Jinpingiem 4 lutego. To moment, w którym ustalą pewne kwestie o charakterze strategicznym, w tym zakres ew. współpracy. Analitycy od dłuższego czasu śledzą działania Chin w obszarze Morza Południowochińskiego, ale także relacje z Tajwanem i te, mające związek ze wschodnią flanką NATO i aktywnością Putina - zaznaczył.
Zdaniem eksperta żądania strony rosyjskiej są niezmienne od 2014 r. i dotyczą nowego geopolitycznego porządku, na tę koncepcję nakładają się głosy niektórych środowisk w Niemczech, odwołujących się do myśli strategicznej gen. Haushofera, który mówił o koncepcji strategicznej współpracy Niemiec z Rosją. - Różnego rodzaju koncepcje geostrategiczne, które wiązały mocnymi relacjami energetycznymi Niemcy z Rosją, wpisywały się w tego typu działania (...) oznaczając wyparcie NATO z Europy i podzielenie stref wpływów pomiędzy Rosję i Niemcy - mówił ekspert.
REKLAMA
- Celem Putina od 2014 r. jest to, co powiedział wcześniej na forum w Wałdaju, zupełnie nowy podział świata. Wtedy Stany Zjednoczone nie zareagowały, Niemcy natychmiast wyciągnęły rękę do Putina i wciągnęły go w swoją strefę polityczną, a pamiętajmy, że był on wtedy izolowany (...). Nord Stream 1 i 2 sfinansowały zagrożenie Europy ze strony Federacji Rosyjskiej, pompując środki w zbrojenia rosyjskie i wiążąc strategicznie Niemcy i Europę z Federacją Rosyjską, co daje Putinowi atuty. Dodajmy do tego element korupcji jako wywieranie wpływu przez Rosję na Niemcy i UE, to dziesiątki osób, które są dzisiaj pracownikami dużych korporacji podporządkowanych Kremlowi - przypominał prof. Piotr Grochmalski.
Posłuchaj
W dniach od 10 do 20 lutego na Białorusi zapowiadane są wspólne rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe. Na terytorium Białorusi mają zostać przerzucone m.in. rosyjskie oddziały i sprzęt, w tym dwa dywizjony rakiet S-400 i 12 myśliwców Su-35 oraz dywizjon artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Piotr Grochmalski
Data emisji: 01.02.2022
Godzina emisji: 11.34
REKLAMA
PR24/ka
Polecane
REKLAMA